Kinga Baranowska wraca na Dhaulagiri.

Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska ruszają w sobotę 29 marca na podbój Dhaulagiri, szczytu położonego w Nepalu i wznoszącego się na wysokość 8167 metrów nad poziom morza.kinga-dhaulagiri-2007.jpg

Dhaulagiri (Biała Góra) jest siódmym, co do wysokości szczytem kuli ziemskiej i do tej pory nie zdobyła go żadna Polka.

“Byłam na szczycie Cho Oyu (8201 m) w 2003 roku. Trzy lata później zaliczyłam Broad Peak (8047 m) w Karakorum w Pakistanie, natomiast w 2007 roku Nanga Parbat wznoszący się na 8125 metrów. Po górach chodzę od kilkunastu lat, wspinam się od dziesięciu” – powiedziała PAP Kinga Baranowska, geograf z wykształcenia i dziewiąta Polka, która stanęła na szczycie ośmiotysięcznym.

Obie panie mają na swoim koncie już spore osiągnięcia :

– Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) zdobyła już trzy ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8201 m) w Tybecie, Broad Peak (8047 m) w Karakorum w Pakistanie oraz Nangę Parbat (8125 m) słynną, prawie 4-km ścianą Diamir.

Jest dziewiąta Polką, która stanęła na szczycie ośmiotysięcznym. Zawodowo związana jest z operatorem telekomunikacyjnym EXATEL.

– Katarzyna Skłodowska, lekarz olsztyńskiego szpitala wspinała się w Alpach i górach Azji. W 2007 roku zmierzyła się z siedmiotysięcznikiem Dhaulagiri II, który jest sąsiadem tegorocznego celu wyprawy Polek. Warunki meteorologiczne (monsun) uniemożliwiły wejście nie tylko Skłodowskiej, lecz także innym wspinaczom. Przed dwoma laty zdobyła Shivling (6543 m) w Himalajach Gharwalu. Sztuka ta nie udała się dotychczas żadnej Polce.

Obie himalaistki mają nadzieję zdobyć Dhaulagiri tej wiosny.

Baranowska próbowała już zmierzyć się z Białą Górą jesienią ubiegłego roku. Musiała poddać się ze względu na trudne warunki atmosferyczne, zaledwie 100 metrów od szczytu. “Myślę, że tym razem malutka maskotka – słonik, który w plecaku jeździ ze mną na wszystkie wyprawy przyniesie mi więcej szczęścia” – powiedziała.

“Dhaulagiri, to dla nas obu ważny szczyt mówią alpinistki. Jest moim wielkim marzeniem – wyznaje Katarzyna, natomiast Kinga dodaje – to moje drugie podejście do tej góry. szczyt jest bardzo wymagający, himalaiści nie mogą zdobyć go już od kilku sezonów. Od czternastu lat żaden Polak nie stanął na jego wierzchołku. jestem dobrej myśli, zrobiłyśmy wszystko, by dobrze przygotować się do tej wyprawy. Cieszę się, że jadę na Białą Gorę w zespole kobiecym”.

dhaulagiri-women-team1.jpg

Polskie himalaistki wylatują w sobotę z Warszawy przez Helsinki do New Delhi, a stamtąd do Katmandu.

Bardzo gorąco życzę powodzenia dla wyprawy , a samej Kindze Baranowskiej zdobycia kolejnego ośmiotysięcznika do korony Himalajów.

Młoda himalaistka z klubu KW Warszawa ma wszelkie predyspozycje by stać się nowa gwiazdą światowego himalaizmu.

Wyprawa polskich himalaistek na podbój Dhaulagiri to jedna z wielu polskich wypraw wiosennych, jako ciekawostkę należy zauważyć, że to zespół kobiecy!! , a niewiele takich wyruszało ostatnio w Himalaje.

Poniżej przedstawiam plakat z wyprawy, kliknięcie na zdjęcie dwa razy powiększa plakat.

dhaulagiri-plakat.jpg

390px-dhaulagiri_i.jpgDhaulagiri (sanskryt “Biała Góra”) – szczyt w Himalajach środkowo-zachodnich o wysokości 8167 m n.p.m., oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki.

Dhaulagiri jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem, najwyższym z tak zwanych niskich ośmiotysięczników. W masywie można wyodrębnić sześć w miarę samodzielnych wierzchołków:

  • Dhaulagiri I 8167 m
  • Dhaulagiri II 7751 m (30. co do wysokości szczyt świata)
  • Dhaulagiri III 7715 m
  • Dhaulagiri IV 7661 m
  • Dhaulagiri V 7618 m
  • Dhaulagiri VI 7268 m

Przez pewien czas, od pomiarów dokonanych w 1818 aż do połowy XIX wieku, uważany za najwyższą górę świata.

Próbę wejścia podjęła wyprawa francuska w 1950 roku. W obliczu trudności orientacyjnych spowodowanych brakiem map i nieznajomością terenu Francuzi przenieśli się pod Annapurnę.

Polskie wejścia

oryginal post by : http://himalayanadventure.eu/

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

4 Responses

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: