Himalayan Trilogy once again, “Himalayan Triptych Reactivated” – atak ma szczyt Annapurny.

Piotr Morawski przed atakiem na szczyt Annapurny!

To był kluczowy weekend w drodze na Annapurnę – Piotr Morawski z Alpinus Expedition Team jest już przygotowany do ataku na szczyt!

W sobotę Piotr Morawski z Peterem Hamorem znaleźli drogę do jedynki na 5500 m n.p.m. Z informacji smsowych Piotra Morawskiego: cały lodowiec za nami, przed nami grań. ABC (obóz wysunięty) i jedynka zaopatrzone. W niedzielę Darek Załuski i Piotr Pustelnik zaopatrzyli jedynkę. Ponad jedynką jest trudny teren, twardy lód i skała. Po odpoczynku do ataku! Trzymajcie kciuki! W ekipie zdrowie i humor dopisują!


Obóz pierwszy

Wyprawa Piotra Morawskiego nie zawsze miała tyle szczęścia. Ponad tydzień temu Piotr utknął w sparaliżowanym przygotowaniami do wyborów Nepalu. Do tego niespodziewane opady śniegu pozrywały drogi w rejonie Annapurny.

Annapurna to jeden z ośmiotysięczników w Himalajach i jedna z najniebezpieczniejszych gór świata – 1/3 alpinistów, którzy chcieli ją zdobyć, poniosła śmierć podczas wspinaczki.

Z Piotrem Morawskim Annapurnę zdobywają: Piotr Pustelnik, Peter Hamor, Dariusz Załuski. Ekipa już w 2006 roku próbowała zdobyć Annapurnę. Udało się to jednak tylko Słowakowi. Piotr Morawski i Piotr Pustelnik po przejściu przez szczyt wschodni góry (8010 m) zatrzymali się, bo podjęli decyzję o ratowaniu życia tybetańskiego himalaisty Lotse, który na wysokości utracił wzrok (doznał tzw. ślepoty śnieżnej). Statystycznie, każde udane wejście na szczyt tego ośmiotysięcznika jest okupione jedną tragiczną śmiercią podczas próby jego zdobycia. Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci.

Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – 3 czerwca 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Maurice Herzog i Louise Lachenal. Jeśli chodzi o polskie wejścia, do tej pory górę zdobyło 8 Polaków:

* 1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe,
* 1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta,
* 1996 – Andrzej Marciniak.

źródło :  –  http://www.wspinanie.pl/

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: