Himalayan Trilogy once again, Himalayan Triptych Reactivated – Tryptyk Reaktywacja cz. II i III.

Himalayan Trilogy once again, Himalayan Triptych Reactivated –

TRYPTYK REAKTYWACJA – część II i III

Minęły trzy tygodnie odpoczynku, które mieliśmy po zakończeniu pierwszej części Tryptyku Reaktywacji. Weszliśmy na Ama Dablam w ramach aklimatyzacji, zrobiliśmy drogę czeską na zachodniej ścianie Annapurny, jedno z najpiękniejszych przedsięwzięć, w których miałem okazję brać udział. Zabrakło 150metrów i łutu szczęścia by znaleźć się na szczycie…
Czas zatem już wracać do Tryptyku Reaktywacji. Tym razem dwie części naraz. Aklimatyzację już mamy. Można od razu zacząć akcję górską…

część druga i trzecia:

trawers Gasherbrumów I,II,III
trawers Broad Peaku

Najpierw idziemy we dwóch z Peterem Hamoremna grań Gasherbrumów od GI (8068m) poprzez GII (8035m) do GIII (7952m). Rozpoczynamy drogą amerykańską od strony Gasherbruma I, a schodzimy z głębokiej przełęczy pomiędzy GII, a GIII. Trawers ten w całości nie został nigdy pokonany. Następnie ma dołączyć Piotr Pustelnik i udajemy się już we trzech na grań Broad Peaku, która została pokonana przez Kurtykę i Kukuczkę. Zaczęli oni od strony bazy pod K2, a zeszli z wierzchołka drogą normalną (przechodząc przez dwa pozostałe wierzchołki Broad Peaku). Z samego szczytu jest jeszcze piękna grań schodząca w stronę Concordii, której jeszcze nikt w całości nie przeszedł. Chcielibyśmy ją pokonać kończąc tym samym pełny trawers Broad Peaku.

Gasherbrum I (8068 mnpm) zwany również Hidden Peak, kiedyś określany jako K5, został pierwszy raz zdobyty 5 lipca1958 roku przez Andrew Kauffmana i Peterea Schoeninga z USA. 23 lipca1983 roku jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli Kurtyka i Kukuczka pokonując południowo-zachodnią ścianę w stylu alpejskim. Z wierzchołka grań północna przechodzi przez przełęcz Gasherbrum i dochodzi do Gasherbruma II.

Gasherbrum II (8035 mnpm), czyli K4 na starych mapach, pierwszy raz został zdobyty przez Austriaków w 1956roku. Na jego szczycie do tej pory stanęło ponad 40 Polaków.Większość wejść odbywa się drogą normalną. Ostatni w naszych planach pierwszej grani, czyli Gasherbrum III (7952 mnpm) nie jest górą zbyt popularną, może dlatego że nie ma 8000 metrów. Po raz pierwszy zdobyty został przez Polaków w 1975 roku.

Broad Peak (8047 mnpm) to trzeci ośmiotysięcznik znajdujący się w masywie Gasherbum. W ramach Tryptyku Himalajskiego w2006 roku 8 lipca na wierzchołku stanął Piotr Pustelnik i Peter Hamor,dzień później Piotr Morawski. Początkowym planem wtedy było zrobienie nowej drogi na grani, którą w tym roku mamy zamiar zakończyć trawers.

Zatem roboty sporo, czasu też pod dostatkiem.Trawersy na tych wysokościach są dużym wysiłkiem dla organizmu ze względu na wiele dni na dużej wysokości. Poprzednie lata (chociażby wschodnia grań Annapurny) oraz ten sezon przygotowały nas dobrze zarówno do wysiłku na dużej wysokości, jak i do szybkiego wspinania i poruszania się w trudnym terenie. Oby tylko pogoda dopisała, za co trzymajcie kciuki! Burza na Annapurnie pokazała nam, że niewiele od nas potrafi zależeć, nawet jeśli jesteśmy prawie pewnisukcesu.

Wyprawa wyrusza 1 czerwca z Warszawy. Czerwiec przewidywany jest na trawers Gasherbrumów. Pod koniec czerwca przylatuje Piotr Pustelnik i rozpoczynamy drugą część projektu na Broad Peaku. Powrót planowany jest na koniec lipca.

Jesteśmy wdzięczni sponsorom, bezktórych wyprawa nie odbyłaby się. Chciałbym też złożyćszczególne podziękowania dla firmy Alpinus,która aktywnie pomogła w zwalczaniu piętrzących siękłopotów i usunęła wiele kłód spod nóg oraz firmie Kelvin za pomoc w ostatnim momencie.

od lewej:
Piotr Pustelnik – jest zdobywcą 13 ośmiotysięczników, brałudział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góryświata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Piotr Morawski –zdobywca 4 ośmiotysięczników,jako pierwszy człowiek zdobył Shisha Pangma zimą, jego domeną są rzadkouczęszczane drogi, jak zimowe, czy powtórzenia rzadko robionychdróg.
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników,najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak.

*** Źródła: – http://www.goryonline.com/http://www.piotrmorawski.com/

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: