VI KFG Krakowski Festiwal Górski – dzień 1szy.

VI KFG Krakowski Festiwal Górski rozpoczęty.

Już w pierwszej części piątkowego programu KFG hala Uniwersytetu Ekonomicznego wypełniła się niemal po brzegi. Inauguracyjny pokaz “Ścieżki malkontentów – wyprawa do doliny Kara-Su” w Kirgizji zaprezentowała ekipa z krakowskiej Korony w składzie Piotr Sztaba, Łukasz Depta, Wojtek Kozub oraz Andrzej Głuszek.

Opowiedzieli oni o swoich próbach klasycznego przejścia australijskiej drogi Aussi Free Route 5.11d na ścianie Asanu. Krakowski kwartet w pełnej pasji, momentami niezwykle dynamicznej, prelekcji opisał swoje przeżycia z doliny słynącej, niesamowitych granitowych turni ze zjawiskowym Pikiem 4810. Wielki potencjał wspinaczkowy tej dzikiej i niebezpiecznej (ze względów politycznych) okolicy, ciekawie pokazany przez prelegentów, powinien zainteresować i zainsporować wszystkich potencjalnych eksploratorów.

mateusz-haladaj-na-6-kfgMateusz Haładaj na 6. KFG

Następny pokaz, w zupełnie innych, słonecznych klimatach francusko – hiszpańskich, zaprezentował Mateusz Haładaj. Jak na jednego z najlepszych polskich wspinaczy sportowych zdjęć wspinaczkowych było stosunkowo niewiele, ale dzięki temu publiczność miała okazję poznać drugie “ja” Mateusza – romantycznego architekta, który ze swoich wspinaczkowych tripów przywozi nie tylko świetne przejścia, ale również przepiękne zdjęcia.

publicznosc-w-kuluarachPubliczność w kuluarach

Gościem wieczoru była również pani Elżbieta Cieślak, która działa w Fundacji Yves Pollet-Villard, której głównym elzbieta-cieslar-na-6-kfgcelem jest stworzenie profesjonalnego ratownictwa górskiego w Nepalu. Fundacja powstała w 1988 z inicjatywy rodziny i przyjaciół Yves Pollet-Villard z Chamonix, który zginął w Nepalu. Kolejne tragiczne wypadki francuskich wspinaczy w Himalajach zmobilizowały fundację do działań, które polegają w głównej mierze na zdobywaniu pieniędzy na szkolenie Szerpów z zakresu ratownictwa górskiego. Szkolenia te organizowane są we współpracy z Instytutem Medycyny Górskiej oraz żandarmerią francuską (pełniącą we Francji rolę naszego TOPR-u). Dwa razy do roku odbywają się staże szkoleniowe w Chamonix lub w Nepalu podczas których szkoleni są Szerpowie. Obecnie w Nepalu działa stowarzyszenia NMIA i we współpracy z nim powstaje projekt ratownictwa i szkolenia Szerpów, który swym zasięgiem obejmie cały kraj.

Pani Elżbieta zaprezentowała przy okazji książkę Pasja Gór, będącą zbiorem opowiadań napisanych przez jej syna Stefana Cieślaka, który zginął tragicznie podczas wyprawy na Paldor w 2006 roku. Dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na cele F.Y.P.V.

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem 6. KFG było można zobaczyć

tuz-przed-oficjalnym-rozpoczeciem-6-kfgod lewej Dyrektor Artystyczny KFG Piotr Turkot, Rektor ds. studenckich UE prof. Andrzej Chochół i Dyrektor KFG Rafał Ziobro

Blok wieczorny rozpoczął się oficjalnym otwarciem Festiwalu, którego ceremonię zaszczycił Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Andrzej Chochół.

Pierwszy wieczór KFG upłynął pod hasłem brytyjskiego wspinania. Dwa spośród wyświetlonych filmów: Commited oraz On sight w pięknych zdjęciach i w mrożących krew w żyłach przejściach pokazały ryzyko i fanatyzm Brytyjczyków uprawiających jedną z najbardziej psychicznych form wspinaczki czyli wyspiarskiego tradu. A niejako na przeciwnym biegunie wspinaczkowym obejrzeliśmy film z udziałem Steve’a McClure, który w Psyche – Magic Numbers przystawia się do najtrudniejszych dróg, które udało mu się pokonać w swojej sportowej karierze wspinaczkowej.

Główny Sponsor Strategiczny KFG – marka – Alpinus.

* oficial site : – VI KFG – 6th Krakow Mountain Film Festival

** Źródła : – http://www.goryonline.com/http://www.wspinanie.pl/

Festiwale filmów górskich :

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

*** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

One Response

  1. Truly does any company understand if this is certainly valid which experts claim prostate vibrators protect you against prostate cancer?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: