VI KFG Krakowski Festiwal Górski – dzień 2gi.

VI KFG Krakowski Festiwal Górski – plany wypraw.

Podczas drugiego dnia udało się zapytać Piotra Pustelnika i Piotra Morawskiego o ich plany na najbliższe wyprawy w Góry Wysokie, oto co powiedzieli :

Piotr Morawski : 1-piotr_morawski

– na wiosnę czyli miesiące marzec i kwiecień 2009 zaplanowana jest wyprawa na Dhaulagiri(8167m); pierwotnie miała to być wyprawa prowadzona drogą japońską, ale ponieważ wyprawa TOPRu wybrała też tą drogę to zostanie wybrana inna , unikalna droga, coś nowego.

– miesiące kwiecień i maj 2009 to wyprawa na Manaslu (8156m)

– czerwiec i lipiec 2009 to wyprawa na Rakaposhi (7788m) ; aby coś więcej wiedzieć o wspinaczce na tą górę można przeczytać * Anna Czerwińska Trudna góra Rakaposhi, “Sport i Turystyka”, Warszawa 1982, ISBN 83-217-2375-6

Plany są więc bardzo ciekawe, ale jak podkreśla Piotr Morawski należy pamiętać o czynniku finansowym, bo to on decyduje ostatecznie o możliwych wyprawach i choć na dziś sprawy finansów nie są do końca załatwione to należy mieć nadzieje, że ostatecznie wszystko się uda.

Piotr Pustelnik :

Podobnie jak i Piotr Morawski nie ma jeszcze załatwionych spraw finansowania przyszłych wypraw (główny jego sponsor z ostatnich lat nie przedłużył umowy) dlatego nie chciał się wypowiadać konkretnie o planach na 2009, jego zdaniem jest trudno pozyskać sponsora bo wszyscy powołują się teraz na światowy kryzys finansowy. Wysunął przypuszczenie, że to może być rok bez wielkich wypraw, a być może należy się już koncentrować na 2010 r.

Na pytanie co z Koroną Himalajów odpowiada, że musi na nią jeszcze trochę poczekać.

Życzmy wszyscy obu tak zasłużonym himalaistom pięknego podarku pod choinkę w postaci nowego sponsora ich wypraw, bo źle by się stało by tak wytrawni wspinacze siedzieli w domu zamiast zdobywać szczyty i sławić imię polskich zdobywców himalajskich szczytów.

VI KFG Krakowski Festiwal Górski warsztaty i wykłady. 1-kfg_logo

Sobotnie warsztaty i wykłady związane były przede wszystkim z tematyką bezpiecznego poruszania się po górach. Jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności – sala wypełniona po brzegi, czyli ponad 300 osób pragnących zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek.

Warsztaty składały się z trzech części. I część to prezentacja TOPRu i analiza przyczyn różnorakich wypadków w górach – turystycznych, narciarskich oraz wspinaczkowych. W II części Waldek Niemiec (instruktor wspinania) oraz Tomek Nodzyński (przewodnik tatrzański) skupili się na głównych błędach popełnianych w górach.

Podstawowym błędem jest to, że w ogóle wychodzimy w góry – mówi Waldek Niemiec – byłoby ich mniej, gdybyśmy przestali chodzić  po górach.

Oczywiście to tylko pobożne życzenia (zwłaszcza pracowników TPNu 😉 Podstawowym problemem ludzi poruszających się w górach jest przede wszystkim zły ubiór oraz brak sprzętu, a także to, że nie wiedzą, co ze sobą zrobić – czyli jak zaplanować wycieczkę.

waldemar-niemiec-i-tomasz-nodzynski1Waldemar Niemiec i Tomasz Nodzyński

Ostatni punkt, dotyczący taktyki i planowania górskich wypadów, był głównym tematem zeszłorocznych warsztatów. Zatem w tym roku, w III części warsztatów zostało omówione i zaprezentowane niezbędne wyposażenie górskiego turysty i narciarza – sprzęt oraz ubiór.

Omówienie skomplikowanego tematu bezpieczeństwa w górach na sucho podczas warsztatów to jednak mała kropelka wiedzy. Jak podkreśla Waldek Niemiec – żadna teoria nie zastąpi praktycznego kursu w górach, ciężko przecież nauczyć kogoś np. techniki wspinania w sali wykładowej..

Studenci II roku Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum UJ w misji upowszechniania i zwalczania strachu przed udzielaniem pierwszej pomocy instruują na fantomach, w jaki sposób udzielić podstawowej pomocy. Wiedza, którą tutaj przekazują jest, jak sami mówią. bardzo ogólnikowa – nie sposób zdobyć całej skomplikowanej wiedzy podczas krótkiego pokazu, jednak sam fakt zainteresowania ludzi tym problemem jest bardzo cenny. W tym roku nikogo nie trzeba zachęcać do skorzystania z fachowej wiedzy ratowników, mnóstwo ludzi podchodzi z chęcią nauczenia się udzielania pierwszej pomocy bądź uczestnictwa w bardziej kompleksowych kursach.

kurs-pierwszej-pomocyKurs pierwszej pomocy

Jako, że główna idea festiwalu opiera się przede wszystkim na zdjęciach i filmach, jest to równocześnie świetna okazja i gratka dla amatorów fotografii do przetestowania całej gamy obiektywów SIGMA. Można skorzystać z aparatów udostępnionych przez firmę bądź wkręcić obiektyw do własnego i w zaaranżowanym studio fotograficznym przetestować jego możliwości. W zależności od testowanego sprzętu można skorzystać z profesjonalnego oświetlenia i popstrykać fotki cierpliwie pozującej modelce, wykorzystać studio makrofotografii bądź też obfotofrafować jakikolwiek inny obiekt znajdujący się w zasięgu soczewki.

warsztaty-fotografii-cyfrowej-sigmaWarsztaty fotografii cyfrowej SIGMA

Wyższa technika bardzo ekspansywnie wkracza w góry, niedługo bez GPSa praktyki-drytooloweciężko będzie zlokalizować jakiś głaz albo skałę – już w niektórych przewodnikach wspinaczkowych zamiast skomplikowanych opisów jak dotrzeć np. pod wybrany boulder podane są po prostu współrzędne GPS. Naprzeciw temu wyszła forma Garmin, która zorganizowała półgodzinne prelekcje przybliżające możliwości wykorzystania nawigacji satelitarnej, prezentując tym samym sprzęt oraz odpowiadając na dociekliwe pytania zainteresowanych.

Podczas gdy na wielkim ekranie głównej hali wyświetlane są filmy i slajdy, a publiczność wraz z prelegentami wędruje po najróżniejszych rejonach górskich i skalnych, po jego drugiej stronie został wybudowany “plac zabaw”, nie tylko wspinaczkowych.

Nie mogło zabraknąć atrakcji stricte wspinaczkowych. Black Diamond przygotował ściankę drytoolową, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił we wspinaniu na dziabach. Do wyboru dwie drogi – “drewniana-łatwa” i “granitowa-trudniejsza”, wspinanie oczywiście w wersji bezpiecznej na wędkę.

Poza ścianką drytoolową można się powspinać również na ściance wspinaczkowej, na której wyżywali się przede wszystkim najmłodsi uczestnicy festiwalu. Dużą frajdą okazał się też zawieszony na przęśle portaledge, którego wytrzymałość testowało nawet kilka osób naraz, robiąc sobie z niego karuzelę. Sprzęt naprawdę godny polecenia w stu procentach bezpieczny, skoro przeżył eksperymenty na hali, śmiało można go zabrać w ścianę.

Główny Sponsor Strategiczny KFG – marka – Alpinus.

* oficial site : – VI KFG – 6th Krakow Mountain Film Festival

** Źródła : – http://www.goryonline.com/http://www.wspinanie.pl/

Festiwale filmów górskich :

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

*** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: