VI KFG Krakowski Festiwal Górski – dzień 3ci FINAŁ.

VI KFG Krakowski Festiwal Górski – Wydarzenie

Do wydarzeń 3ciego dnia festiwalu należy  zaliczyć wystąpienia Kingi Baranowskiej i Ines Papert.ines-papert

Ines Papert to najwybitniejsza na świecie specjalistka od wspinaczki lodowej i mikstowej, wielokrotna  Mistrzyni Świata i zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce lodowej. Ines ma na swoim koncie również wybitne przejścia skalne wielowyciągowych dróg takich jak Camilotto-Pellisier 8b na Wielkiej Cimie czy Letzte Ausfahrt Titlis 8a+ w Titlis.

Kinga Baranowska to prelekcja jednej z najlepszych polskich himalaistek zdobywczyni w 2008 roku,1-kinga_baranowska jako pierwsza Polka, Dhaulagiri i Manaslu. Himalaistka na wstępie nawiązała do trudów ubiegłorocznej jesiennej wyprawy na Dhaulagiri i odpowiedzi dlaczego wtedy wycofała sie 100m przed szczytem. Potem opowiadała o tegorocznych wyprawach zakończonych sukcesami. O wyprawach tych można zobaczyć posty :
* Kinga Baranowska – Wyprawy.

VI KFG Krakowski Festiwal Górski – FINAŁ

Konkurs w “Skokach do chwytu” na VI KFG.

Grudniowy Krakowski Festiwal Górski jest chyba jedyną okazją dla miłośników tej dosyć osobliwej dyscypliny, –  która jest konfuzją lekkoatletycznego skoku wzwyż i bulderingu – do zmierzenia się ze swoim rekordem w skokach do chwytu. Jak zwykle pojawiła się stała ekipa bywalców festiwalowych “skoków”.

Tytuły najlepszych “skoczków” obronili zwycięzcy poprzedniej edycji: Bartek Jaroszewicz – utrzymując chwyt na wysokości 270 cm (od klam startowych) oraz Edyta Ropek, która skoczyła na wysokość 190 cm. Pozostałe miejsca zajęli odpowiednio Marta Lenartowicz, Maciek Korzeniak (II m.) oraz Natalia Terlecka, Mariusz Majer (III m.).

edyta-ropekEdyta Ropek

Główną nagrodę finansową dla zwycięzców (800 zł) ufundował KFG, a nagrody rzeczowe Alpinus, Nord Horn i Prorock.

“Jedynka” wręczona!

Podczas wieczornej gali w niedzielę (7 grudnia) na 6 Krakowskim Festiwalu Górskim Kapituła Jedynki po raz   laureatka-jedynki-2008-edyta-ropek-newpiąty przyznała nagrodę środowiska wspinaczkowego za najlepsze osiągnięcie wspinaczkowe minionego roku.

Pośród szóstki wyłonionych finalistów, których dokonania leżą na różnych biegunach wspinaczkowej aktywności, znaleźli się: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Wojciech Kurz, Artur Magiera, Paweł Wyciślik, Piotr Morawski, Sławomir Cyndecki, Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik.

Za największy sukces polskiego wspinania w roku 2008 Kapituła uznała zdobycie Mistrzostwa Europy i Pucharu Świata we wspinaczce na czas przez Edytę Ropek.

Edyta odebrała nagrodę ze łzami w oczach, łamiącym się głosem dziękowała za Jedynkę, nie kryjąc przy tym zaskoczenia, że tak bardzo docenieno jej dokonania w dziedzinie wspinaczki o charakterze czysto sportowym przez szerokie grono himalaistów, alpinistów i wspinaczy. Wzruszona stwierdziła, że jest to dla niej najważniejsza dotychczas zdobyta nagroda.

Jak zwykle można się spierać – takie dyskusje pojawiają się zawsze przy okazji wręczania tej nagrody – w jaki sposób porównywać chociażby sukcesy alpinistów i wspinaczy sportowych. Jednak Kapituła twardo trzyma się swego stanowiska: Jedynka jest tylko jedna i niepodzielna, a główną miarą sukcesu jest zbliżenie i odniesienie do wyników światowego wspinania. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że mistrzowski złoty medal i Puchar Świata zdobyty przez Polkę stawia nas w tym przypadku w pierwszym rzędzie światowego wspinania.

Filmowe Grand Prix VI KFG

VI KFG Krakowski Festiwal Górski zakończyło wręczenie nagród w konkursie filmowym. Jury w składzie: przewodniczący Jerzy Surdel, Marcin Koszałka, Piotr Drożdż, Andrzej Mirek, Krzysztof Treter, Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot przyznało następujące trofea.

Grand Prix
dla filmu “Annapurna na lekko”
Dariusza Załuskiego

Za pokazanie ludzkiego wymiaru ekstremalnego himalaizmu, lojalności, uporu, determinacji, autentycznych relacji w czasie wyprawy oraz pokory człowieka wobec klęski i niesprawiedliwości losu. Jury doceniło świetną jakość zdjęć wykonanych w tak ciężkich warunkach.

Drugie miejsce
dla filmu “Zerwana lina”
Marka Kłosowicza
Za ogromny ładunek emocji i przypomnienie sylwetki Jurka Kukuczki, człowieka o którym nie można zapomnieć.

Wyróżnienie
dla filmu “Mexico – inny wymiar”
Elizy Kubarskiej
Za zaawansowaną próbę uchwycenia magii klimatu i miejsca oraz połączenie pokazania wspinania z walorami kulturowymi. Jury ma nadzieję że ten film jest zapowiedzią, iż zmaganie się z formą da w przyszłości lepsze rezultaty.

Nagroda publiczności, ufundowana przez firmę SIGMA, przypadła w udziale Markowi Kłosowiczowi za obraz “Zerwana lina”.

Główny Sponsor Strategiczny KFG – marka – Alpinus.

* oficial site : – VI KFG – 6th Krakow Mountain Film Festival

** Źródła : – http://www.goryonline.com/http://www.wspinanie.pl/

Festiwale filmów górskich :

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

*** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: