Dhaulagiri/Manaslu Expedition 2009 part 1. Wyprawa Hamor & Morawski – Dhaulagiri/Manaslu 2009 cz.1. /Version english and polish/

“Two Peters” Hamor & Morawski for a Dhaula + Manaslu double header – part 1.

logo-dhaul_manaslu

Dhaulagiri/Manaslu Expedition 2009 led by Piotr Morawski, the team : Peter Hamor and Piotr Morawski.

Manaslu & Dhaula route details .

Polish climber Piotr Morawski and Slovak Peter Hamor aim for a new route on Manaslu’s west face.2_peters-new Then the climbers will move to Dhaulagiri, hoping to reach the summit via the Japanese route.

Goal:

A new route on Manaslu [8156] up its west wall. For acclimation we chose Dhaulagiri [8167] by normal route or north-west wall [by japanese route].

Accomplishment time:

18.03.2009 – 25.05.2009

The expedition is a continuation of Himalayan Triptychs which took places in 2006 and 2008. It is also the logical continuation of the way in Himalaya Mountains which Morawski – Hamor team have been trying to accomplish: reaching the tops of  eightthousanders  by rarely taken ways or searching for own routes.

Dhaulagiri/Manaslu Expedition 2009 – in review :

”Two Peters” Morawski & Hamor: 2009 Himalayan Triptych is on.

2009, March 20

(MountEverest.net/K2Climb.net) Polish Piotr Morawski and Slovak Peter Hamor were scheduled to arrive in Nepal yesterday. The “Two Peters” have reactivated their so-called Himalayan Triptychs in their current project; a new route on Manaslu’s West face. The climbers will first acclimatize on Dhaulagiri’s normal route.

Dhaulagiri will be rather quiet this season. Besides the Peters – only a Korean team has confirmed plans to climb the mountain. However, Manaslu’s west face shall be even lonelier. “We will set up BC on Thulaga glacier,” Morawski explained. “It’s likely that we and the cook will be the only ones around, as the region is rarely visited.”  manslu-zach-sciana-new

2009, March 21

First information from Kathmandu : our cargo stucked on the Ktm airport. We must stay here something about two days.

On the meeting with Miss Hawley we have get many information about Manaslu’s west face.

Mabe tomorrow  we moved to Pokhara.

You can contact the expedition with the Thuraya phone: +8821621790601

* Source :  – MountEverest.net/K2Climb.net http://pza.org.pl/ –  http://www.piotrmorawski.com/

** Previous story :

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 1. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 1. /Version english and polish/

*** all my post, select category : Piotr Morawski

Wyprawa Hamor & Morawski – Dhaulagiri/Manaslu 2009 cz.1.

Cel:

Celem wyprawy jest nowa droga na Manaslu (8156) na zachodniej ścianie. Jako aklimatyzacja została wybrana Dhaulagiri (8167) na drodze normalnej lub ścianą północno-zachodnią, drogą japońską.

Termin realizacji:

18.03.2009 – 25.05.2009

Opis wyprawy:

dhaulagiri Wyprawa jest kontynuacją Tryptyków Himalajskich przeprowadzanych w latach 2006 i 2008. A także logiczną kontynuacją drogi w Himalajach obranej przez zespół Morawski – Hamor: przejścia rzadko uczęszczanymi drogami na ośmiotysięczniki, albo poszukiwania własnych dróg.
Dhaulagiri ma służyć jako aklimatyzacja przed głównym celem – nową drogą na Manaslu. Dhaulagiri można przetłumaczyć jako „Biała Góra” i leży w zachodniej części doliny Kali Gandaki, ok. 33 km. od sąsiedniej Annapurny. Jest to siódma najwyższa góra świata, pierwszy raz pokonana przez Kurta Diembergera, Ernsta Forrera, Albina Schaberta i Szerpów: Nima Dorjee oraz Nawang Dorjee w 1960 roku. Aklimatyzacja będzie polegała na prowadzeniu akcji na drodze normalnej. Jeśli warunki dopiszą zespół spróbuje dokonać wejścia północno-zachodnią ścianą, drogą japońską.
manaslu Następnie wyprawa przeniesie się jak najszybciej pod zachodnią ścianę Manaslu. Manaslu jest ósmą najwyższą górą świata. Jej nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „manasa” co oznacza duszę. Jest najwyższym szczytem Ghurka Himal. Uważana w Nepalu za świętą górę, często alpiniści zostają kilka metrów pod wierzchołkiem, by uszanować panujące na Manaslu bóstwo. Pierwszy raz pokonana w 1956 roku przez Japończyka Toshio Imanishi i Nepalczyka Gyalzen Norbu Sherpa. Naszym celem jest zrobienie całkowicie nowej drogi w zachodniej ścianie. Wiele lat naszego wspinania w Himalajach prowadzi właśnie do tego punktu: by zacząć robić swoje drogi, w jak najlepszym stylu. Baza pod ścianą zachodnią znajduje się na lodowcu Thulaga. Prawdopodobnie w bazie będzie znajdowało się tylko dwóch uczestników wyprawy i kucharz. Rejon ten jest bardzo rzadko odwiedzany przez wyprawy.

Relacje z wyprawy:

Pierwsza relacja z Katmandu.
21.03.2009 r.

Wczoraj okazało się, że nasze cargo dotarło do lotniska, ale musi tam odstać swoje. Dzisiaj jest jest sobota, czyli tutejszy wolny dzień, zatem cargo odbierzemy dopiero jutro. Jeśli wszystko pójdzie dobrze.manaslu-mapa

Katmandu zmieniło się nie do poznania w ciągu ostatniego roku. Przedwczoraj były wybory do parlamentu studenckiego. Wczoraj ulicami miasta przechodziły kolejne demonstracje. Jak przeczytałem w gazecie w Nepalu podczas zamieszek studenckich zginął jeden człowiek a kilkadziesiąt osób zostało rannych. Wieczorem o 10 większość knajp zamyka się. Dziwnie tak iść znajomymi ulicami, które są puste i ciemne. Jeszcze rok temu pół nocy wrzało tutaj życie. O północy wróciliśmy do hotelu, bo nie było co robić. Formalności nabrzmiały, przebić się gdziekolwiek jest dużo trudniej, niż wcześniej. Na wschodzie Nepalu strajkują prawie wszyscy. Babanow, którego spotkaliśmy w hotelu, nie wystartował dzisiaj z powodu strajku tragarzy. Jakiś inny duch wkradł się do tego państwa, chciało by się rzec, że chiński. Nie mówiąc już o cenach, które rosną i boję się, że teraz będą rosnąć w zastraszającym tempie.

Nic zatem nie załatwiliśmy, czekamy na jutro. Wizyta w ministerstwie, odebranie carga i może uda się już pojechać do Pokhary. Kiedyś pewnie wściekałbym się strasznie, ale dzisiaj mam spokój. Nie spieszy nam się. Najwyżej 2-3 dni później wystartujemy. Na razie mamy sporo czasu. Po to braliśmy go więcej.

Od nieocenionej Miss Hawley dostaliśmy informacje na temat zachodniej ściany Manaslu. Od 1981 roku nie było nikogo w dolinie Domen Khola, którą będziemy podchodzić. Zdjęcie ściany, które dostaliśmy z jakiegoś japońskiego czasopisma wygląda groźnie. Jedyna droga to droga Francuzów w 1981 roku. Filar północno-zachodni został zrobiony w 1971 przez wyprawę japońską. Do tego na sąsiedniej, północno-zachodniej ścianie są drogi Denisa Urubko (2006) oraz Japończyków (1998). Francuzi także przeszli z drugiej strony – zaczęli od ściany południowo-zachodniej i skończyli zachodnim żebrem (1999). To wszystko co znaleźliśmy na temat okolic naszej ściany.

Zatem czeka nas kolejny wieczór w Katmandu, a jutro zobaczymy co się uda załatwić. Mam nadzieję, że w nocy będziemy już w Pokharze.

* źródła : – http://pza.org.pl/ –  http://www.piotrmorawski.com/

** poprzednie posty :

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 1. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 1. /Version english and polish/

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

2 Responses

  1. RIP PIOTR 😦

  2. Thanks in favor of sharing such a fastidious idea, piece of writing is nice, thats why
    i have read it entirely

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: