TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.1.

Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR – DHAULAGIRI 2009.baner_topr-dhaulagiri

23 marca br. wyruszyła w Himalaje polska wyprawa ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej celem jest zdobycie ośmiotysięcznika Dhaulagiri. W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry.

Polskie wejścia :

* 18 maja 1980 – Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński ścianą zachodnią (2400 m) w stylu alpejskim. W wejściu współuczestniczyli Rene Ghilini i Alex McIntyre
* 18 maja 1983 – Mirosław Gardzielewski, Jacek Jezierski, Tadeusz Łaukajtys i Wacław Otręba
* 21 stycznia 1985 – Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe w wyprawie kierowanej przez Adama Bilczewskiego
* 24 kwietnia 1990 – Krzysztof Wielicki
* 1994 – Piotr Pustelnik
* 1 maja 2008 – Kinga Baranowska – jako pierwsza Polka
* 11 maja 2008 – Artur Hajzer i Robert Szymczak

Kierownikiem wyprawy został Ryszard Gajewski – uczestnik 6 wypraw w Himalaje (w tym zimowej pod kierownictwem Andrzeja Zawady na Mount Everest). Na Dhaulagiri wyruszy z nim Maciej Pawlikowski, który brał udział w 11 himalajskich wyprawach.

“Reszta uczestników to ludzie młodzi, toprowcy, dla których będzie to pierwszy tak poważny wyjazd. Chcemy jednak pokazać, że również członkowie TOPR zaznaczają swoją obecność w górach najwyższych” – wyjaśnia Ryszard Gajewski, specjalnie dla serwisu GORYonline.

“Na upamiętnienie 100-lecia TOPR musieliśmy wymyślić coś, co by miało odpowiedni ciężar gatunkowy – stąd pomysł wyprawy w Himalaje. A Dhaulagiri dlatego, że właśnie tam jako pierwszy Polak wyruszył Jerzy Hajdukiewicz, wieloletni ratownik TOPR” – dopowiada Gajewski. Jerzy Hajdukiewicz, wziął udział w pierwszym na świecie, zwycięskim wejściu na Dhaulagiri oraz przyczynił się do rozwoju medycyny górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

“Na Dhaulagiri zamierzamy wchodzić dwoma drogami. Tzw. “stara kadra” będzie wspinać się drogą normalną, a młodzi pójdą na ścianę północną tzw. Drogą Japońską “przez gruszkę” – objaśnia taktykę kierownik wyprawy.

dhaulagiri-wielicki-new

Więcej informacji dodatkowych poniżej.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – powstało 29 października 1909 roku jako organizacja do niesienia pomocy ofiarom wypadków górskich. Było wtedy czwartą organizacją ratowniczą na świecie. Dziś jest jedyną organizacją ratownictwa górskiego działającą nieprzerwanie od 100 lat. Jej pomysłodawcami byli Mariusz Zaruski i Mieczysław Karłowicz. Co roku TOPR udziela pomocy blisko 2000 poszkodowanych oraz organizuje około 200 wieloosobowych wypraw ratunkowych w Tatrach.

W wyprawie bierze udział siedmiu ratowników TOPR. Wśród nich są osoby, które zdobywały już szczyty ośmiotysięczne trudnymi drogami wspinaczkowymi, jak również ratownicy, którzy należą do czołówki wspinaczy młodego pokolenia. Ekwipunek wyprawy, w skład którego wchodzi m.in. sprzęt i żywność, waży przeszło 1000 kilogramów. Powrót do kraju planowany jest na 14 maja br.

Fundacja 100-lecie TOPR – Wyprawa Dhaulagiri 2009
Fundacja założona 22 lutego 2008 r. przez grupę inicjatorów wyprawy. Celem Fundacji jest organizacja w 2009 roku wyprawy w Himalaje Nepalu na szczyt Dhaulagiri dla uczczenia setnej rocznicy powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także wspieranie wszelkich form popularyzujących służbę ratowników TOPR, ich działalność alpinistyczną i sportową.

Autor : Kamila Gruszka – GORYonline.com

* źródła : – http://pza.org.pl/ –  http://www.dhaulagiri.topr.pl/ –  http://www.goryonline.com/

** poprzednie posty o polskich wyprawach w Himalaje 2009:

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 2. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 2. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 1. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 1. /Version english and polish/

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

3 Responses

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: