TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.4.

Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR – DHAULAGIRI 2009.baner_topr-dhaulagiri

23 marca br. wyruszyła w Himalaje polska wyprawa ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej celem jest zdobycie ośmiotysięcznika Dhaulagiri. W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry.

Relacje z wyprawy TOPR – DHAULAGIRI 2009.

Wtorek 2009-04-07

Mamy Jedynkę.

Wczoraj w południe (06.04) R.Gajewski, E.Lichota, G.Bargiel i A.Mikler założyli obóz pierwszy na wysokości 5750 m n.p.m.. Po spędzeniu nocy na tej wysokości wszyscy zeszli do bazy. W tym czasie M.Pawlikowski i T.Witkowski założyli depozyt żywnościowo- sprzętowy na wysokości 5000 m n.p.m. na trasie podejścia do obozu pierwszego.

jedynka-new

Po południu ok. godziny 14 pogoda na poziomie bazy załamała się i zaczął padać grad oraz było słychać wyładowania atmosferyczne. Opady trwały do późnych godzin 01_jedynka_droga-newnocnych. Według docierających do nas prognoz, pogoda taka ma się utrzymać do końca tygodnia. Aktualnie wygląda to tak (na poziomie bazy) temperatura w nocy do -14, w dzień -3, rano słońce, a od 11-12 zachmurzenie i niewielkie opady śniegu.

W dniu jutrzejszym we wczesnych godzinach rannych do obozu pierwszego planują wyruszyć M.Pawlikowski, R.Mazik i T.Witkowski, plan wyjścia zakłada przebudowę i doposażenie obozu oraz spędzenie w nim nocy w celu aklimatyzacji. Również wczoraj dotarły do bazy wszystkie nasze ładunki i wreszcie możemy działać z pełnym wyposażeniem. W związku z tym mogliśmy oficjalnie otworzyć naszą bazę.

Tomasz Witkowski

baza_of-new

Niedziela 2009-04-05

Jesteśmy w bazie.

Wczoraj w godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy wyprawy dotarli do bazy położonej na wysokości 4650 m n.p.m.
Ale po kolei. Nasza ostatnia wiadomość mogła być wysłana dopiero z drogi pomiędzy Italian Base Camp, a bazą ponieważ kształt doliny (głęboki kanion) nie pozwalał na łączność satelitarną. Trzeciego kwietnia dotarliśmy do bazy włoskiej, skąd tego samego ranka wyszedł do bazy Rysiek Gajewski z trójką wyprawowiczów. Po południu pozostała z nami grupa tragarzy usiłowała wynegocjować po raz kolejny wyższe stawki z Sirdarem i po krótkiej, ale burzliwej kłótni postanowili schodzić na dół. Sirdar nie tracąc głowy zorganizował kolejną grupę kulisów, która bez żadnych ceregieli przygotowała ładunki do niesienia i następnego dnia zgodnie z planem mogliśmy iść dalej. Niestety nie wszystkie nasze bagaże dotarły wraz z nami do bazy. Część została w bazie włoskiej, a część w bazie japońskiej (dwie godziny poniżej bazy). Donoszone są wahadłowo przez kulisów i spodziewamy się, że komplet powinien być jutro popołudniu.

Brak całości sprzętu w tym osobistego utrudnia nam planowanie akcji górskiej. Mimo to już dziś rano na rekonesans w kierunku obozu pierwszego wyruszył R.Gajewski i E.Lichota osiągając wysokość 5100 m na lodowcu prowadzącym na przełęcz północno-wschodnią, gdzie stanie jedynka. Po drodze poprawili oporęczowanie dojścia przez czoło lodowca i przygotowali do zabezpieczenie szczeliny lodowcowe przegradzające szlak podejścia.

Na jutro zaplanowane jest wyjście czteroosobowej grupy w celu założenia obozu pierwszego. Pierwotnie jedynka składać się będzie z dwóch namiotów i wyposażenia kuchennego. Po drodze konieczne będzie również uzupełnienie oporęczowania na lodowcu. Pogoda na razie nam dopisuje, jedynym problemem jest brak śniegu na północnej ścianie w rejonie drogi japońskiej.

Tomasz Witkowski

* źródła : – http://pza.org.pl/ –  http://www.dhaulagiri.topr.pl/ –  http://www.goryonline.com/

** poprzednie posty:

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.3.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.2.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.1.

*** zobacz też posty o polskich wyprawach w Himalaje 2009:

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 4. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 4. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 3. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 3. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 2. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 2. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 1. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 1. /Version english and polish/

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

5 Responses

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: