TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.6.

Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR – DHAULAGIRI 2009.baner_topr-dhaulagiri

23 marca br. wyruszyła w Himalaje polska wyprawa ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej celem jest zdobycie ośmiotysięcznika Dhaulagiri. W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry.

Relacje z wyprawy TOPR – DHAULAGIRI 2009.

Piątek 2009-04-17

Zdobywamy wysokość.

W dniu 13.04.2009 z bazy wyruszył zespół G.Bargiel, E.Lichota, A.Mikler, R.Gajewski trasując drogę przez lodowiec, która uległa zmianie w wyniku dużych opadów śniegu. W trakcie marszy w kierunku obozu pierwszego o godzinie 14:30 wraz z Peterem Hamorem pochowaliśmy Piotra Morawskiego, którego ciało z godnie z himalajską tradycją zostaje opuszczone na linach do szczeliny lodowcowej na wysokości 5700 m n.p.m., po czym udają się na nocleg do obozu pierwszego.
Następnego dnia G.Bargiel, E.Lichota i A. Mikler idą w kierunku miejsca obozu drugiego. Po ostatnich opadach droga wymaga torowania w świeżym śniegu, teren jest bardzo zmieniony (duże pryzmy przewiewanego śniegu), w związku z tym biwak udaje im się założyć na wysokości 6450 m n.p.m., gdzie spędzają noc. Tego samego dnia do jedynki dochodzi M.Pawlikowski i T.Witkowski.

dhau-topr-na-biwaku-6450-m-new
Kolejnego dnia (15.04.2009) z jedynki w kierunku obozu drugiego wychodzą M.Pawlikowski, R.Gajewski i T.Witkowski, po drodze mijają kolegów którzy schodzą na odpoczynek do bazy. T.Witkowski zostaje w namiocie na 6450 m n.p.m., a M.Pawlikowski i R.Gajewski próbują dotrzeć do na właściwe miejsce obozu drugiego. W trakcie ich podejścia rozpętała się burza śnieżna i biwak zmuszeni byli założyć w pierwszym dogodnym miejscu co wypadło na wysokości 6650 m n.p.m.. W nocy duży opad śniegu (burza śnieżna) stwarza zagrożenie lawinowe. Około północy konieczne jest odkopanie namiotu i założenie stanowiska asekuracyjnego po drugiej stronie grani dla zaasekurowania namiotu i siebie linami. W namiocie śpią w uprzężach i butach wpięci do liny asekuracyjnej. Po tej ciężkiej nocy wszyscy schodzą w kierunku bazy. T.Witkowski likwiduje biwak na 6450 m n.p.m. i przygotowuje depozyt do zabrania w kolejnej turze na miejsce obozu drugiego. R.Gajewski i M.Pawlikowski przed wyruszeniem w dół przenoszą jeszcze namiot w bezpieczniejsze miejsce na grań, gdzie pozostawiają go z opuszczonymi masztami w celu zabezpieczenia przed zabraniem przez wiatr. Po drodze w dół cała trójka spotyka się w obozie pierwszym, gdzie po krótkim odpoczynku schodzi do bazy. W bazie spotyka się cały skład wyprawy.
Oprócz naszej wyprawy na Dhaulagiri rozpoczęły wczoraj działalność wyprawa Koreańska i Ekspedycja Armii Indyjskiej.

Ryszard Gajewski

Niedziela 2009-04-12

Wielkanoc pod Dhaulagiri.

W niedzielę wielkanocną z godnie polską tradycjądhau-topr-wielkanoc2 przygotowaliśmy świąteczne śniadanie. Do wspólnego świątecznego stołu zaprosiliśmy przebywających pod Dhaulagiri innych polaków, trekkersów i uczestników wyprawy polsko – słowackiej. Na stole oczywiście nie zabrakło gotowanych jaj, pisanek, cukrowego baranka i potraw takich jak żurek, mazurek i niezliczone ilości wędlin. Dzięki dobrej pogodzie śniadanie przygotowano pod gołym niebem. Wspólne biesiadowanie rozpoczęło się świąteczna modlitwą.

dhau-topr-wielkanoc1-new
Po typowo polskim akcencie świątecznym zostaliśmy zaproszeni na nabożeństwo buddyjskie prowadzone przez specjalnie na ta okazję sprowadzonego z Kathmandu Lamę. Modlitwy (Puja) do buddyjskich bóstw i duchów były odprawiane głównie w intencji wspinających się na Dhaulugiri.
W dniu jutrzejszym planujemy kolejne wyjście do góry którego celem będzie doposażenie już istniejącej jedynki i dalej wspinaczka w kierunku obozu drugiego.

Tomasz Witkowski

dhau-topr-puja_1-new

Puja (dewanagari पूजा , trl. Pūjā, ang. Puja, wielbienie, ofiara, szacunek) to hinduistyczny obrzęd religijny, podczas którego składa się bóstwu ofiarę. W zależności od czczonego bóstwa (dewata) przedmiotem ofiary mogą być owoce, kwiaty, ghi. Zwykle podczas ceremonii Puja palone są kadzidła, a ceremonia w obozie bazowym jest urządzana na początku wyprawy by zapewnić jej pomyślność, a uczestnikom pomóc w zdobyciu szczytu.

* źródła : – http://pza.org.pl/ –  http://www.dhaulagiri.topr.pl/ –  http://www.goryonline.com/

** poprzednie posty:

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.5.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.4.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.3.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.2.

TOPR – DHAULAGIRI 2009. Polska Wyprawa Ratowników 100 lecie TOPR cz.1.

*** zobacz też posty o polskich wyprawach w Himalaje 2009:

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 4. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 4. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 3. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 3. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 2. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 2. /Version english and polish/

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 1. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz. 1. /Version english and polish/

goryonline.com

gieldaturystyki.pl

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

3 Responses

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: