Nowy numer “n.p.m.” – maj 2009.

Młode wilki nie mają pieniędzy – Artur Hajzer i Robert Szymczak w minionym sezonie podjęli próbę NPM_I_OKLADKA_01.QXP:npmzimowego wejścia na Broad Peak, ośmiotysięczny szczyt, na którym do tej pory stanęło niespełna 300 osób. Niestety, trzy miesiące walki pod szczytem nie przyniosły sukcesu.
Najsmutniejszy wniosek nie jest taki, że Polacy nie stanęli na szczycie, tylko fakt, że coraz mniej naszych rodaków interesuje się prawdziwym wspinaniem. Dlaczego tak się dzieje? Kryzys w polskiej wspinaczce to zjawisko bardziej poważne niż się na pozór wydaje.

Wszystko przeciw Elbrusowi – Elbrus – śnieżny wierzchołek w sercu Kaukazu, który przyciąga turystów z całej Europy. A zatem i nas, Polaków. Nie straszne nam łapówki dla rosyjskiej milicji, nieprzyjazny klimat, noclegi w trudnych warunkach. Sezon wspinaczkowy zbliża się wielkimi krokami, a że statystyki nie kłamią i Elbrus zaraz po Mont Blanc bije rekordy frekwencji, w majowym „n.p.m.” doradzimy, jak przygotować się do zdobycia najwyższego szczytu Kaukazu.

Kultowa chatka do kasacji – Architektoniczne eksperymenty w polskich górach nigdy nie miały łatwego życia. Ich wartość doceniana jest dopiero po latach. Tak było na przykład z obserwatorium na Śnieżce. Czy podobnie stanie się z projektem nowoczesnego schroniska pod Rysami? Czy kultowa chatka przejdzie do historii?

Majówka samotnika – Ekipa się rozsypała? Przepustka tylko na trzy dni? Nie ma się czym przejmować. W majowym numerze „n.p.m.” zapraszamy w Niżne Tatry. Kilkadziesiąt kilometrów marszu w oślepiającym słońcu z widokiem na ośnieżone Tatry, przedzieranie się przez wiatrołomy, bliskie spotkania z kozicami – taka przygoda w długi majowy weekend może stać się udziałem każdego upartego samotnika.

A ponadto:

Pod czujnym okiem Mao Zedonga – Wyprawa w Himalaje: wspinaczka stromą granią, wokół szczyty, lodowce i śniegi – tak to sobie wyobrażasz? A gdyby tym razem wejść w te góry przez boczną furtkę? Zapraszamy na wędrówkę brzegiem Mekongu, herbatę z mlekiem jaka i podglądanie lawin z bezpiecznej odległości. A po drodze zajrzymy jeszcze do legendarnego Shangri-La.

Bez BenGlejtu nie da rady – Tyle pisze się i deliberuje o sposobach wyrwania się z okowów szlaków turystycznych w Tatrach. A przecież istnieją jeszcze małe, niedoceniane przez ludzi góry, gdzie nie trzeba walczyć z instytucjami, ograniczeniami i konwenansami. Wystarczy tylko chłonąć naturę . W maju zapraszamy Was na wędrówkę w Gorce.

Tutaj mógł lądować anioł Giordano – podkrakowskie dolinki: Żarska, Racławki czy Szklarki to idealna propozycja na wiosenne rozruszanie kości

Koniec rury i brezentu – Po długim i wyczerpującym trekkingu każdy z nas marzy o suchym, chroniącym od wiatru i wilgoci schronieniu. Do tego niech się jeszcze szybko rozkłada, niech będzie lekki, przestronny, z miejscem na bagaż i dobrym systemem wewnętrznej wentylacji. W najnowszym numerze „n.p.m.” podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając dla siebie namiot.

Oberwałem od księdza z ambony – Jakie zasady obowiązują podczas znakowania szlaku? Ile farby potrzeba na wymalowanie kilometra szlaku? Czy kolory szlaków cokolwiek oznaczają? Jak szacowane są czasy przejść podawane na drogowskazach? Na te i inne pytania w rozmowie z Jakubem Terakowskim odpowiada Leszek Maślanka, znakarz szlaków turystycznych.

* Źródło : – http://www.npm.pl/

** See :

Nanda Devi East Expedition 2009 part 1 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 2 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 5. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz.5. /Version english and polish/

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

One Response

  1. Normalnie nie komentuje na blogach ale ten wpis jest genialny…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: