Przewodnik dla początkujących wspinaczy.

Rekomenduję serwis wspinaczkowy – http://www.wpinka.pl/ , który zawiera wiele ciekawych informacji, a wśród nich poniżej przedstawiony przewodnik.

portal wpinka_550 New

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaczką – ten krótki przewodnik powstał z myślą właśnie o Tobie! wpinka.pl dla poczatkujacych

Wstęp

Wspinaczka (wspinaczka sportowa, skałkowa) polega na wchodzeniu w górę po wszystkim, po czym się da. Najczęściej wspinamy się po ścianach skalnych, po dużych kamieniach albo, przy gorszej pogodzie, na tzw. ściankach czyli sztucznych obiektach wspinaczkowych.

Czego potrzebuję?

Aby zacząć wspinać się na ściance potrzebujesz jedynie butów na możliwie cienkiej podeszwie (np.: trampków) oraz niekrępującego ruchów stroju sportowego (paniom zalecamy spodenki co najmniej do kolan, nogi trzeba czasem szeroko rozstawić, a publiczność zwykle jest pod nami). Jednak najważniejszym “elementem” wyposażenia początkującego wspinacza jest… partner. Do wspinaczki trzeba dwojga, jedna osoba asekuruje stojąc na dole, druga wspina się w górę.

Jak zacząć?

Na początek musisz zorientować się gdzie będziesz się wspinać. Polecamy zapoznać się ze spisem ścianek i wybrać odpowiedni obiekt (np.: najbliższy). Po przybyciu na miejsce należy zgłosić się do dyżurnego instruktora, który pokaże Wam podstawy asekuracji. Później wspinacie się już sami. Pamiętaj, że Wasze bezpieczeństwo zależy wtedy tylko od Was! Przeczytaj krótki spis podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na naszym portalu mamy forum dyskusyjne poświęcone ściankom i innym obiektom wspinaczkowym. Możesz tam znaleźć dodatkowe informacje związane ze ściankami.

Co dalej?

Jeśli chcesz traktować wspinaczkę nieco poważniej, niż rekraacyjne wypady na ściankę co dwa tygodnie, możesz pomyśleć o zapisaniu się do sekcji wspinaczkowej lub nawet o jednoosobowej współpracy z instruktorem. Na naszym portalu istnieje forum dyskusyjne poświęcone między innymi sekcjom wspinaczkowym. Dowiesz się tam gdzie, kiedy i za ile możesz uczyć się u instruktorów wspinaczki. Jeśli na razie wolisz trenować sam – zapoznaj się się naszym artykułem dotyczącym treningu wspinczkowego. Uważaj na kontuzje! Na początku bardzo łatwo o uraz. Szczególnie uważaj na palce, nigdy nie trenuj, kiedy czujesz ból! Jeśli chcesz wiedzieć więcej o możliwych nieprzyjemnościach – polecamy artykuł o kontuzjach u wspinaczy.

Możesz również pomyśleć o zakupie butów wspinaczkowych i innego sprzętu, wykorzystywanego najczęściej w skałach. Przeczytaj artykuł dla początkujących dotyczący sprzętu oraz zapoznaj się z listą linków do sklepów internetowych oferujących sprzęt wspinaczkowy (polecamy również sprzęt wspinaczkowy na Allegro). Zapraszamy również do skorzystania z sekcji ogłoszeń naszego serwisu, gdzie możesz okazyjnie nabyć potrzebne wyposażenie.

Wyjazdy w skały

Esencją wspinaczki jest prowadzenie dróg w skałach. Zacznij jeździć w skały najszybciej jak to możliwe! Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie możesz pojechać – przejrzyj artykuły z sekcji Regiony i wyjazdy. Pamiętaj, aby w skałach zawsze wspinać się w kasku!

Dowiedz sie więcej!

Jak każda pasja wspinaczka wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo artykułów związanych ze wspinaczką. Niektóre z nich oznaczone są symbolem “dla początkujących” (żarówka jak na górze strony), polecamy je na początek (zobacz wszystkie artykuły dla początkujących). Możesz również korzystać z forum dyskusyjnego, szczególnie zachęcamy do korzystania z forum dla początkujących, możesz tam bez skrępowania pytać o wszystko. Odwiedzaj również inne serwisy poświęcone wspinaczce: polskie i zagraniczne. Zapraszamy również do oglądania zgromadzonych u nas filmów i zdjęć związanych ze wspinaczką.

Dołącz do naszej Społeczności

Nasz serwis wspiera budowanie społeczności osób związanych ze wspinaczką. Aby dołączyć do naszej Społeczności wystarczy, że zarejestrujesz się na portalu wpinka.pl. Możesz prowadzić u nas wspinaczkowego bloga, publikować swoje zdjęcia, dodawać ogłoszenia, dyskutować na forum, utworzyć własne grono znajomych i dużo wiecej! Zapraszamy również do współtworzenia naszego serwsu.

Jeśli masz pytania lub chcesz zgłosić problem – napisz do nas.

Serdecznie życzymy Ci dużo przyjemności czerpanej ze wspinaczki oraz zapraszamy do korzystania z naszego serwisu!

Autor : Redaktor: mik6e

** Źródł0 : http://www.wpinka.pl/

** Previous story  : – Beginner’s Guide to Climbing.

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

2 Responses

  1. nice post
    thank you

  2. no proszę, proszę
    świetne, dodaję do ulubionych

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: