Wanda Rutkiewicz – 17 rocznica śmierci.

13 maja okazał się pechowy dla Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych Polek światowego rutkiewicz wanda małehimalaizmu. Tego dnia przypada kolejna, w tym roku 17 rocznica śmierci Wandy Rutkiewcz. Przybliżamy jej sylwetkę, bo warto.

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 roku w niewielkiej miejscowości Płungiany – obecnie teren Litwy. Po II wojnie światowej przeprowadziła się wraz z rodzicami do Łańcuta,a następnie do Wrocławia. Studia ukończone na Politechnice Wrocławskiej dały jej w roku 1965 tytuł magistra inżyniera elektroniki. Rozpoczęła pracę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, ale po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie rutkiewicz 2pracowała w Instytucie Maszyn Matematycznych.Nie od razu jej zainteresowania ukierunkowały się w stronę gór. Ze sportem związana była od najmłodszych lat, ale jej ukochaną dyscypliną stała się siatkówka. Grała w I-ligowej drużynie, a nawet miała zostać zawodniczką reprezentacji Polski. Poza tym biegała, pchała kulą, skakała wzwyż i rzucała dyskiem i oszczepem. Jej pierwsze kontakty ze wspinaczką zaczęły się w Sokolikach. Była wtedy członkiem wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki i od tej pory rozpoczęła się jej przygoda z Tatrami, no i konsekwentnie z górami coraz wyższymi.

W Tatrach przeszła wiele trudnych dróg, między innym Wariant “R” na Mnichu, czy direttissimę północnej ściany Kieżmarskiego Szczytu. Wielkim wydarzeniem był dla niej pierwszy wyjazd w Alpy. Było to w roku 1964 i od razu zakończył się kilkoma znaczącymi wspinaczkami. W 1967 roku pokonała wschodnią ścianę Augille du Grépon (3482 m), a w kilka lat później dołożyła do swych osiągnięć kolejne trudne wspinaczki w Alpach – drugie kobiece wejście na Eiger (1973) i pierwsze kobiece przejście zimą północnego filaru Matternhornu (1978).

W 1968 roku wzięła udział w wyprawie w góry Norwegii, gdzie w zespole kobiecym dokonała pierwszego kobiecego wejścia filarem wschodnim na Trollryggen. Jednak największe osiągnięcia przyniosły jej wyprawy w góry najwyższe. Pierwsze wyjazdy to Pamir w roku 1970 i wejście na Pik Lenina (7134 m), Hindukusz w dwa lata później z wejściem na Noszak (7482 m) i wreszcie Karakorum w 1975 roku – weszła wtedy na Gasherbrum III (7952 m), co było polskim kobiecym rekordem wysokości. W 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Everest. Jej wejście (16 października) było trzecim kobiecym wejściem na najwyższą górę świata i jednocześnie pierwszym polskim i europejskim. Tego samego dnia papieżem został Polak Karol Wojtyła. W czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz powiedział: “Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”.

rutkiewicz_everst New

Kolejny ośmiotysięcznik musiał czekać na polską himalaistkę niemal siedem pełnych lat. 15 lipca 1985 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Lhotse (8501 m) i od tej pory rozpoczęła się jej “karawana do marzeń”.

Poniżej wykaz przejśc Wandy Rutkiewicz:

Alpy

 • 1964-65 – wspinaczka w Alpach Zillertalskich: północno-zachodnia flanka Olperera, północna ściana Hochfernerspitze,
 • 1967 – pierwsze przejście kobiece wschodniej ściany Aiguille du Grépon (3482 m) z Haliną Krüger-Syrokomską,
 • 19-22 sierpnia 1973 – północny filar Eigeru w zespole kobiecym z Danutą Gellner-Wach i Stefanią Egierszdorff,
 • 1978 – pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Krystyną Palmowską.

Himalaje i Karakorum

 • 1975 – kierowniczka i organizatorka kobiecej wyprawy na Gaszerbrumy; 11 sierpnia – zdobycie dziewiczego Gaszerbruma III (7946 m) wspólnie z Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim. Jest to rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet; 12 sierpnia – zespół kobiecy osiągnął Gaszerbrum II,
 • 16 października 1978 – Mount Everest jako pierwszy Polak i Europejka, trzecia kobieta na szczycie świata, Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest
 • 15 lipca 1985 – Nanga Parbat, wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską, ścianą Diamir (pierwsze wejście czysto kobiece),
 • 23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak),
 • 18 września 1987 – Sziszapangma z Ryszardem Wareckim,
 • 12 lipca 1989 – Gaszerbrum II,
 • 16 lipca 1990 – Gaszerbrum I z Ewą Pankiewicz,
 • 26 września 1991 – Czo Oju samotnie,
 • 22 października 1991 – Annapurna południową ścianą, samotnie.

Niewątpliwie Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych himalaistek świata. Swoje zmagania i przemyślenia drukowała na łamach czasopism zajmujących się tematyką alpinistyczną, tak w kraju jak i za granicą. Była współautorką lub autorką kilku książek, w tym “Zdobycie Gasherbrumów”, “Na jednej linie”, “Karawana do marzeń”, czy “Wszystko o Wandzie Rutkiewicz” i “Wiecej o Wandzie Rutkiewicz”.

Zaginęła 13 maja 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o wpół do czwartej wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po dwunastogodzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Jej ciała nie odnaleziono. W 1994 jako jedna z trzech pierwszych osób została odznaczona (pośmiertnie) Medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert Memorial Foundation.

Źródło : – http://www.wspinaczki.pl/

Zobacz :

Wanda Rutkiewicz – skarb narodowy. /Version polish and english/

** See :

Nanda Devi East Expedition 2009 part 1 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 2 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 3 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Polish Himalaya Expeditions 2009 part 5. Himalaje 2009 – polskie wyprawy, cz.5. /Version english and polish/

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

2 Responses

 1. […] Dziś dzień pamięci o Wandzie Rutkiewicz. Odprawiliśmy puję w Jej intencji i modliliśmy się. W 1992 r. zmagała się na tej Górze i zaginęła. Wiele osób w bazie Ją wspominało, między innymi Juanito Orizabal (Bask), który był z Nią na pięciu wyprawach. […]

 2. […] Dziś dzień pamięci o Wandzie Rutkiewicz. Odprawiliśmy puję w Jej intencji i modliliśmy się. W 1992 r. zmagała się na tej Górze i zaginęła. Wiele osób w bazie Ją wspominało, między innymi Juanito Orizabal (Bask), który był z Nią na pięciu wyprawach. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: