Everest za cenę życia – Mount Everest Expedition 1989. Biggest tragedy of Polish climbers.

Biggest tragedy of Polish climbers in Himalayas on Mt. Everest –

– Mount Everest Expedition 1989.

Previously, the worst single accident on Mount Everest had occurred in 1989, when five Polish climbers died in an avalanche.

On May 27, 1989 died in avalanche on Lho La  : Mirosław Falco-Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Andrzej Heinrich and Andrzej Otręba.

Eugeniusza Chrobaka who has survived in avalanche died next day on Lho La. He and Andrzej Marciniak successfully summitted Mount Everest on May 24, 1989.

* see : – Andrzej Marciniak zdobywca Everestu zginął w Tatrach.

20 rocznica tragedii na Lho La
w niedzielę 31.05.09 o godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. żałobna w kościele na Wiktorówkach.

W 20 rocznicę tragicznej śmierci pod Everestem himalaistów: Eugeniusza Chrobaka, Mirosława Falco-Dąsala, Mirosława Gardzielewskiego, Zygmunta Andrzeja Heinricha i Andrzeja Otręby.

tablica Mount Everest Expedition 1989

Tablica poświęcona jest uczestnikom najbardziej tragicznej z polskich wypraw w Himalaje, w której w maju 1989r zginęło 5ciu Polaków.

Wyprawa miała zdobywać Everest tzw zachodnia droga, zwana tez jugosłowiańska, bo to oni pokonali ja Chrobak z sukcesem w 1979r. Droga najdłuższa i uważana za najtrudniejsza, wiedzie przez tzw. Zachodnie Plecy i prowadzi przez Khumbutse, Lho La i bardzo eksponowany teren. Wymaga pokonywania wielu trudności, poreczowania, zabezpieczania szlaku aż do wierzchołka, a wiec dużo pracy dla wielu ludzi oraz dużo sprzętu. Z wielkim trudem całej wyprawy udało się “zrobić cały szlak”. Po wyczerpującej wspinaczce 24.05.1989r na Everescie stanęli Eugeniusz  Chrobak i Andrzej Marciniak.

Tragedia rozegrała się w drodze powrotnej gdy wydawało się, ze już są bezpieczni.

Na spotkanie wracających zdobywców wyszli z bazy Andrzej “Zyga” Heinrich, dla którego zawsze było Heinrich mało wspinaczki i Wacław Otręba, a w “jedynce” byli i czekali Mirosław “Falco” Dąsal i Mirosław Gardzielewski. Trzy zespoły spotkały się w jedynce w piątek wieczorem i czuli się tu bezpiecznie, bo tyle razy z tego miejsca wspinali się wyżej na szczyt, ze traktowali jedynkę niemal jak bazę, a przed sobą mieli szlak najczęściej pokonywany wcześniej czyli forsowne przejście przez Khumbutse.

Na przełęczy szalała śnieżyca, a w bazie czekali niecierpliwie, aż lada moment szóstka z Lho La wyłoni się z tej strony góry. 27 maja po 13tej w radio rozległy się trzaski, a potem usłyszeli głos Marciniaka o tragedii, o tym ze zeszła lawina z Khumbutse. DąsalZ lawiny ocaleli tylko zdobywcy Everestu, ale Chrobak miał złamana nogę i był w szoku. Potem zeszła kolejna lawina, a rano (28.05.1989r) okazało się ze Chrobak już nie oddycha.

Marciniak znalazł się w bardzo trudnym położeniu, pomoc z bazy była niemożliwa, nie miał zapasów, sprzętu, a na dodatek błądzenia w śnieżycy bez okularów spowodowały porażenie wzroku, był “ślepy”. Znalazł jednak na tym śnieżnym pustkowiu namiot, a w nim trochę jedzenia i gazu oraz lekarstwo na oczy. To znalezisko było niemal cudem, tak jak cudem było zachowanie łączności z baza i bezprecedensowa akcja ratunkowa przez Tybet, która pozwoliła mu ocaleć. Gardzielewski

Marciniak został uratowany po skomplikowanej akcji ratunkowej, zoraganizowanej przez Artura Hajzer, w której uczestniczyli m.in. : Rob Hall i Garry Ball.

O samej akcji ratunkowej w kolejnych postach.

* zobacz też :

–  Andrzej Marciniak zdobywca Everestu zginął w Tatrach.

Breaking news: Piotr Morawski lost on Dhaulagiri. Piotr Morawski zginął na Dhaulagiri. /Version english and polish/

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

7 Responses

 1. интересно было прочитать.

 2. This Mount Everest tragedy is terrible. However, do you know that the orthodox jews believe that the day when we pass away is written in God’s book.? The date is set the moment, we are born, they say.
  I am not Jewish, but believe there is nothing we can do against fate.
  Anyway, very sorry for what happened.

 3. 20 years since that tragedy. it is a pitty that the 5 men did not have the chance to live in free Poland, where it would be probably easier for them to organize next expeditions. in few months, on Oct. 24th it will be 20 years since death of Jerzy Kukuczka, most successful Polish mountain climber. they all remained where they loved to spend their time – in highest mountains. rest in peace fellows..

 4. […] zachodnią granią na Everest 24 maja 1080r, a następnie był jedynym, który wyszedł cało z największej polskiej tragedii himalajskiej, jaka rozegrała się w kilka dni później na przełęczy […]

 5. […] zachodnią granią na Everest 24 maja 1080r, a następnie był jedynym, który wyszedł cało z największej polskiej tragedii himalajskiej, jaka rozegrała się w kilka dni później na przełęczy […]

 6. […] Największa tragedia w Himalajach to tragedii na Lho La, podczas wyprawy – Mount Everest Expedition 1989. Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak zdobyli Everest 24 maja 1989 r tzw zachodnią drogą, zwaną też jugosłowiańską. Tragedia rozegrała się w drodze powrotnej gdy wydawało się, ze już są bezpieczni. 27 maja 1989 r w lawinie na Lho La zgineli : Mirosław Falco-Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Andrzej Heinrich and Andrzej Otręba. Zdobywca Everestu Eugeniusz Chrobak zmarł następnego dnia. Tylko Marciniak uratował się z tamtej tragedii. […]

 7. […] przypomnieć sylwetki naszych znakomitych polskich himalaistów, którzy zginęli na tej górze (Zygmunta Andrzeja Heinricha, Eugeniusza Chrobaka, Mirosława Falco Dąsala, Mirosława Gardzielewski… oraz Tadeusza […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: