Everest 2009 i sześć spitów Mammuta – czy “udogodnienia” stosowane na Orlej Perci są potrzebne na dachu swiata?

Dla jednych to “zabicie niemożliwego”, dla innych koniec pewnej epoki, dla jeszcze innych niezbędny środek mogący ocalić życie – gorąca dysputa przetoczyła się przez środowisko wspinaczkowe po wbiciu w maju tego roku pierwszych spitów na Mount Evereście.

Willie Benegas i Adrian Ballinger, korzystając z wiertarki Hilti nawiercili otwory pod sześć 10cm spitów Mammuta – mocując na nich dwie linie poręczówek (jedną dla ruchu w górę, drugą dla zejścia) na wysokości około 7700 metrów w miejscu zwanym Żółte Skały (Żółta Wstęga – Yellow Band), powyżej obozu III na Grani Południowo-Wschodniej, czyli klasycznej drodze od strony nepalskiej.

Yellow Band New
Zespół przewodników i Szerpów oczyścił teren z luźniejszych kamieni oraz uprzątnął stare liny (ponad 30kg zostało zniesionych), które niejednokrotnie mocowane były do jeszcze starszych lin trzymających się tylko dzięki “zmrozeniu” ich z podłożem. Brytyjski przewodnik Kenton Cool, który już sześciokrotnie stawał na szczycie Everestu tak opisuję dotychczasową sytuację: “Żółte Skały oferują prawie zerową opcję dla umocowania poręczówek, a za każdym z siedmiu razy, kiedy przekraczałem je, przychodziło mi na myśl, że zdarzy się tu jakieś nieszczęście. Czasami 8-9 wspinaczy korzystało w tym samym czasie z tej samej poręczówki osadzonej w bardzo wątpliwym miejscu”.

Yellow Band 1 New
Yellow Band 2 New
W dominującej opinii organizatorów wypraw komercyjnych ma to bez wątpienia zapewnić bezpieczeństwo Szerpów, zachodnich przewodników i ich klientów, którzy niejednokrotnie musieli zmagać się z “pajęczą siecią” dotychczasowych, starych lin. Teraz ma dla nich być znacznie bezpieczniej, dużo szybciej i mniej pogmatwane.

Yellow Band 3 New
Na tym nie koniec. Eric Simonson, lider komercyjnej IMG Expedition zapowiada podobną akcję dla znajdującego się powyżej Żebra Genewczyków oraz dla progu skalnego poniżej wierzchołka południowego. Z sarkazmem, ale i pewną nostalgią można zapytać co będzie następnie? Stalowa linka z bazy wprost na wierzchołek?

Tak zwane środowisko zareagowało różnie. Najciekawsze jest ukazanie wielowymiarowości problemu, który jest konsekwencja wbicia zaledwie sześciu spitów: Reinhold Messner kolejny już raz określił drogę przez południową ścianę “goszczącą” rocznie ponad 500 wspinaczy jako “via ferrata”, czyli po naszemu “żelazna perć”. Serwis Planetmountain.com podkreśla, że w żaden sposób Everest nie stał się ani łatwiejszy, ani mniej niebezpieczny dla “zaimprowizowanych” alpinistów. Mark Reeves określa sytuację jako “duchowy gwałt” na Czomolungmie, na stokach której jesteśmy jedynie gościami. Ian Parnell z nostalgią komentuje: “W moim idealnym świecie nawet nieśniłoby się nikomu zabierać spitownicę w góry, ale oczywiście świat jest daleki od ideału… Południowo-wschodnia grań jest tak daleko od tego czym jestem zainteresowany w himalaiźmie, że nie dbam o to co tam robią” – przy czym nadmiena jeszcze, że spity w Himalajach to nie jest świeża idea przewodników komercyjnych – przytaczając także przykład północnej granii ze stałymi metalowymi drabinami. John Arran zauważa, że jest to szansa na… podniesienie poziomu, bo podnosi się poprzeczka dla tego co można okreslić umownie jako “wyczyn sportowy”…

A jaka jest Wasza opinia na ten temat?

* Żródło : – http://www.goryonline.com/

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: