Na każde wezwanie Naczelnika – film o historii i współczesności TOPR.

Prezent na 100-lecie TOPR-u – film o historii i współczesności TOPR.

„Na każde wezwanie Naczelnika” to zrealizowany w 2009 roku 75 minutowy film opowiadający o historii i współczesności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

topr 1Ratownicy TOPR.

Reżyser Anna Maria Filipow opowiada o współczesności i historii tej elitarnej organizacji ratowniczej. Ogromną zaletą filmu są wywiady z legendami TOPR-u oraz rozmowy ze współczesnymi ratownikami. Wszystko to przeplatane jest dynamicznymi ujęciami z akcji ścianowych, helikopterowych i ćwiczeń oraz wspaniałymi zdjęciami Tatr Łukasza Rzepki, Bartka Serafińskiego i Andrzeja Skoczylasa. Muzyczne tło skomponował Bartek Gasiul.topr 5

Film pokazuje też codzienność ratowników. Kamera zagląda do Centrali TOPR-u w Zakopanem i górskich dyżurek oraz na lądowisko helikoptera. O swoich spotkaniach z „czerwonymi kurtkami” opowiadają uratowani turyści i znany himalaista Artur Hajzer.

Dokument został wyprodukowany przez TOPR z okazji okrągłego jubileuszu 100 lecia. Finansowo przedsięwzięcie wsparły PZU, Plus, BP Polska, Skoda Auto Poland, będące na co dzień sponsorami Pogotowia.

Producentem wykonawczym jest firma Artica Jerzy Porębski,  m.in. współautor wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą pięcioodcinkowego cyklu „Polskie Himalaje”.

Nad całością czuwał zespół konsultacyjny TOPR-u w składzie : Maciej Berbeka, Wojciech Mateja i Marcin Józefowicz, pod kierownictwem Naczelnika  Jana Krzysztofa.

Zwiastun filmu :

http://nakazdewezwanienaczelnika.pl/zwiastun.php

Film na płytach DVD będzie dostępny w sklepach turystycznych, salonach księgarskich i prasowych od połowy października. Będzie go też można kupić w sklepach internetowych, Cena 29,99   Film będzie promowany na stronach internetowych TOPR-u, portalach poświęconych tematyce sportowej, górskiej i turystycznej.

Patronat – Instytutu Adama Mickiewicza.

Patronat medialny – National Geographic Polska.

Strona filmu : – nakazdewezwanienaczelnika.pl

Naczelnik TOPR : Jan Krzysztof  17.09.2009

* Wersja angielska posta :

–  At Every Call – A 75 minutes journey through the 100 years of TOPR.

* Previous story : – Rescue climbing

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button

zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

One Response

  1. […] Na każde wezwanie Naczelnika – film o historii i współczesności TOPR. #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: