VII KFG 2009: Lista filmów konkursowych i warsztaty dla najmłodszych.

W dniach 4-6 grudnia 2009 roku odbędzie się 7 Krakowski Festiwal Górski, największy tego typu festiwal w Polsce. W ciągu trzech dni w Krakowie gościć będzie wielki alpinistyczny świat. A w nim wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, film, pokazy multimedialne, dyskusje, zawody sportowe, muzyka etc. Słowem prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić.

baner 7 kfg 2009

VII KFG 2009: Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu o Grand Prix 2009.

Znamy już listę filmów, które zakwalifikowane zostały do konkursu o Grand Prix KFG 2009. W konkursie zobaczymy 11 różnorodnych górskich obrazów rodzimej produkcji. Pokazy konkursowe rozpoczną się w piątek od projekcji Na każde wezwanie Naczelnika, który dedykowany jest TOPR-owi z okazji 100-lecia istnienia.

Sobotnie i niedzielne przedpołudnia wypełnią natomiast propozycje konkursowe o dużej rozpiętości tematycznej i geograficznej. Odwiedzimy bowiem Andy wraz z rowerową wyprawą braci Duszaków (Duszak Team Ekspedycja Andy), będziemy śledzić efektowne tatrzańskie i alpejskie zjazdy freeriderów (Into the White, The White House, Majesty Freeride Pro Tour), wybierzemy się na boulderowy wspin do Szwajcarii – Swiss Trip oraz będziemy towarzyszyć najlepszym wspinaczom skalnym na podkrakowskiej Jurze, we Włoszech, Słowenii i Hiszpanii (Sprawa Humoru 9a). Dramatyczne wydarzenia związane z historią polskich wypraw himalajskich pojawią się w obrazie Himalajskie Tragedie. Zobaczymy również akcję ratunkową karkonoskich ratowników (Rynna Śmierci), oraz opowieść o pasjonatach narciarstwa z Wadowic (Ostatni Mohikanin). Całość dopełnią spokojne etiudy alpejskie pod wspólnym tytułem Poezja Gór [więcej informacji o filmach konkursowych].

Lista zakwalifikowanych filmów:

 • Duszak Team Ekspedycja Andy
  Reżyseria: Paweł i Marek Dusza
 • Into the White
  Reżyseria: Kostek Strzelski
 • Majesty Freeride Pro Tour
  Reżyseria: Tomasz Grzywiński i Dawid Krępski
 • Największe tragedie
  Reżyseria: Anna Maria Filipow, Krzysztof Wielicki
 • Na każde wezwanie Naczelnika
  Reżyseria: Anna Maria Filipow
 • Ostatni Mohikanin
  Reżyseria: Marcin Tasiemski
 • Poezja Gór
  Reżyseria: Marek Dudek
 • Rynna śmierci
  Reżyseria: Mateusz Solecki, Marcin Banasiak
 • Sprawa Humoru 9a
  Reżyseria: Jacek Matuszek, Mariusz Majer
 • Target Swiss
  Reżyseria: Maciej Szopa
 • The White House
  Reżyseria: Łukasz Gabryelski

Wzorem ubiegłego roku na czele jury stanie uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator Jerzy Surdel. Poza tym filmy konkursowe oceniać będą: czołowy dokumentalista młodego pokolenia Marcin Koszałka, przedstawiciel BMFF w Polsce Krzysztof Treter, miłośnik kina, autor publikacji w magazynach górskich Andrzej Mirek, redaktor naczelny magazynu Góry Piotr Drożdż oraz organizatorzy KFG i przedstawiciele portalu wspinanie.pl Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz.

Filmy konkursowe będzie można obejrzeć w dwóch partiach – w godz.10-13.30 w sobotę 5 grudnia oraz w godz. 10-12 w niedzielę 6 grudnia. Pokazy odbędą się na sali głównej Uniwersytetu Ekonomicznego.

W ubiegłych latach laureatami konkursu o Grand Prix KFG byli:

 • 2004Na Krawędzi, reż. Aleksander Dębski, Michał Zieliński. Ciekawy portret psychologiczny uczestników zimowej wyprawy na K2.
 • 2005Praszczur, reż. Mirosław Dembiński. Zabawny, ujęty w lekkiej formie portret 77-letniego, tytułowego Praszczura, którego pasją jest paralotniarstwo.
 • 2006 – Grand Prix nie przyznano. Druga, równorzędna nagroda trafiła do dwóch filmów; egzotycznego Lao Lao, reż. Sławek Sławatecki oraz artystycznego, bardzo klimatycznego The line, reż. Dominik Zadęcki.
 • 2007 – Ścieżka góry, reż. Marek Kłosowicz. Piękny i mądry dokument dokument o człowieku, dla którego “alpinizm jest ścieżką, jest drogą życia” – czyli o legendzie himalaizmu Wojtku Kurtyce.
 • 2008Annapurna na lekko, reż. Dariusz Załuski. Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę, której celem było pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie.

VII KFG 2009: Warsztaty dla najmłodszych.

W tym roku na 7. KFG organizatorzy przygotowali gratkę dla najmłodszych. Po raz pierwszy w ramach krakowskiego festiwalu zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczkowe dla dzieci.

Warsztaty pod nazwą “Małe KFG” poprowadzi instruktor i wspinacz skałkowy Jakub Rozbicki (Centrum Wspinania Vertigo). Najmłodsi będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega wspinaczka, jakie są jej rodzaje, jak wygląda i do czego służy sprzęt wspinaczkowy. Po koniec części teoretycznej, dzieci będą mogły również spróbować swoich sił na sztucznej ścianie pod okiem instruktorów PZA.

Warsztaty odbędą się w dwóch odsłonach – w sobotę (5 grudnia) w godzinach 12:00-13:00 i 14:00-15:00 oraz w niedzielę (6 grudnia) w godzinach 10:30-11:30 i 12:00-13:00.

Przypominamy, że trening wspinaczkowy czeka również na nieco starszych miłośników wspinania. A poprowadzi je w niedzielne przedpołudnie gwiazda festiwalu, jeden z najlepszych wspinaczy skalnych na świecie Patxi Usobiaga. Dzień wcześniej Bask wystąpi również ze swoją prelekcją.
Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program 7. KFG znajduje się na stronie organizatora: www.kfg.pl

VII KFG 2009: inne atrakcje.

Na festiwalowym ekranie pojawią się filmy górskie z najwyższej, światowej półki z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Miłośnicy filmu górskiego będą mogli również śledzić zacięty wyścig polskich produkcji o Grand Prix KFG 2009. Po raz kolejny w konkursie polskiego filmu zobaczymy kilkanaście najlepszych obrazów o tematyce górskiej polskiego autorstwa.

Już tradycyjnie podczas festiwalu wręczona zostanie prestiżowa „Jedynka” za wybitne osiągnięcie na polu alpinizmu i wspinaczki sportowe.

Nie zabraknie również emocji sportowych. W czasie tegorocznego Festiwalu rozegrane zostaną Finały Pucharu Polski w Boulderingu.

Bardzo ważnym elementem VII KFG będzie Kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej.

Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27.

Festiwal odbywa się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego [mapa]

Plan miasta i tereny UE :

Uniwersytet Ekonomiczny Krakow

Plan sytuacyjny imprez festiwalowych :

Plan sytuacyjny imprez festiwalowychPawilon Dydaktyczno-Sportowy

Festiwale filmów górskich :

*Zobacz inne posty o festiwalach : – Mountain Film Festivals

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE.

VII KFG – 7th Krakow Mountain Film Festival. VII edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. /Version english and polish/

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 czołówka na YouTube.

** Źródła : – http://www.kfg.pl/http://www.wspinanie.pl/

baner 7 kfg 2009

 alt=

goryonline.com

Nieruchomości on line

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: