VII KFG 2009: Trzy dni festiwalu – podsumowanie.

VII KFG 2009 Krakowski Festiwal Górski przeszedł do historii.1-kfg_logo Kolejna edycja potwierdziła, że mamy w Krakowie największy w Polsce festiwal górski, a coraz liczniejsza publiczność i światowej klasy gwiazdy potwierdzają stale rosnącą pozycję festiwalu na arenie międzynarodowej.

W tym roku trzy festiwalowe dni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odwiedziło 7000 osób. Chętnych było tylu, że dla wielu z nich zabrakło biletów na wieczorne pokazy.

Na scenie festiwalowej wystąpiła światowa i polska czołówka himalaistów, wspinaczy wielościanowych i sportowych. Głównymi gwiazdami festiwalu byli: Kinga Baranowska, Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga oraz Rafał Sławiński.
Właściwie każdego roku dzieje się podczas krakowskiej imprezy coś szczególnego. W tym roku takich wyjątkowych momentów mieliśmy przynajmniej kilka. Choćby akcenty rocznicowe: 100-lecie TOPR, czy 70-ta rocznica zdobycia przez Polaków Nanda Devi (7434 m) w Himalajach.

Ale tym, co chyba najbardziej zapadnie festiwalowej publiczności w pamięć to symboliczne pożegnanie człowieka, który był synonimem współczesnego himalaizmu polskiego – Piotra Morawskiego. Świetnego himalaistę i wyjątkowego człowieka, który zginął na Dhaulagiri w kwietniu tego roku. Śmiało można powiedzieć, że pokaz Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia – bardzo intymny, szczery i przez to wzruszający w odbiorze – przygotowany przez żonę Piotra, Olgę Morawską, był jednym z najmocniejszych wydarzeń wszystkich edycji KFG.

7 KFG – Olga Morawska.

Jedną z największych (obok piątkowego pokazu Olgi Morawskiej) frekwencji miała prelekcja naszej obecnie najlepszej himalaistki Kingi Baranowskiej. Przypomnijmy, że Kinga jako pierwsza Polka i piąta kobieta na świecie stanęła w tym roku na szczycie Kangchendzongi.


Na odwiedzających festiwal jak zawsze czekała filmowa uczta. Na ekranie pojawiły się filmy górskie z najwyższej, światowej półki – z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Tradycją Festiwalu jest również wybór najlepszego polskiego filmu górskiego. W tym roku jury w składzie: Jerzy Surdel, Marcin Koszałka, Piotr Drożdż, Andrzej Mirek, Wojciech Słowakiewicz, Krzysztof Treter i Piotr Turkot przyznało Grand Prix VII KFG filmowi The White House Łukasza Gabryelskiego. Jury doceniło oszczędność narracji, efektowny montaż, sugestywną muzykę oraz konsekwencję tematu. Wyróżnienie za zdjęcia otrzymał film Rynna Śmierci w reżyserii Mateusza Soleckiego i Marcina Banasiaka. Jak co roku przyznano również nagrodę publiczności. Otrzymali ją Jacek Matuszka oraz Mariusz Majer za Sprawę Humoru 9a, opowiadającą o najlepszych polskich wspinaczach skałkowych.

7 KFG – publiczność festiwalowa.

Podczas ostatniego dnia festiwalu rozegrano Finał Pucharu Polski w Boulderingu. Najlepszy wynik w grupie kobiet osiągnęła Kinga Ociepka, zawodniczka KS Korona z Krakowa, a w grupie mężczyzn – Tomasz Oleksy z MKS Tarnovia. Klasyfikację generalną wygrała Monika Prokopiuk z Klubu Skarpa Lublin, a liderem w grupie mężczyzn został Piotr Bunsch z MKS Tarnovia.

Wręczono również prestiżową „Jedynkę” – nagrodę za wybitne osiągnięcie na polu alpinizmu i wspinaczki sportowej. W tym roku otrzymał ją zespół w składzie: Marcin Michałek, Wojciech Kozub i Krzysztof Starek za wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie szczytu Ombigaichen (Himalaje Nepalu).

Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowano zdjęcia czołowych polskich fotografików z dziedziny gór i alpinizmu. Odbyły się liczne spotkania, podczas których publiczność dowiedziała się o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w świecie gór w kończącym się już roku.

Olbrzymią popularnością cieszyły się również warsztaty i wykłady z cyklu Bezpieczne Góry, podczas których można było zdobyć nieocenioną wiedzę w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa w górach. Po raz pierwszy zaś odbył się panel Freeride, poświęcony narciarstwu oraz snowboardingowi pozaszlakowemu. Był to jedyny w Polsce panel o tej tematyce rozwinięty aż na taką skalę.

Wielkie zainteresowanie odwiedzających wzbudzały, już tradycyjnie, targi sprzętu górskiego, na których można było poznać najnowsze trendy panujące w tej dziedzinie oraz zaopatrzyć się w wymarzony sprzęt. Na targach, jak co roku, nie zabrakło czołowych firm outdoorowych z Polski i ze świata.

Krakowski Festiwal Górski to święto gór nie tylko dla dorosłych. Małe KFG, które podczas tegorocznego festiwalu wprowadzało w świat gór najmłodszych.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich na przyszłoroczny 8 Krakowski Festiwal Górski.

Organizatorzy Festiwalu:
TKN Wagabunda, Wspinanie.pl , Góry, Ravenoutdoor

Festiwale filmów górskich :

*Zobacz inne posty o festiwalach : – Mountain Film Festivals

VII KFG 2009: laureaci.

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE.

VII KFG 2009: Lista filmów konkursowych i warsztaty dla najmłodszych.

VII KFG – 7th Krakow Mountain Film Festival. VII edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. /Version english and polish/

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 czołówka na YouTube.

** Źródła : – http://www.kfg.pl/http://www.wspinanie.pl/

baner 7 kfg 2009

 alt=

goryonline.com

Nieruchomości on line

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


zapraszam do subskrypcji mego bloga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: