Annapurna Dream 2010: wyprawa Kingi Baranowskiej i Piotra Pustelnika, relacje cz2.

ANNAPURNA DREAM 2010 – SYNERGIA POKOLEŃ
KINGA BARANOWSKA, PIOTR PUSTELNIK

11 marca Kinga Baranowska oraz Piotr Pustelnik wyruszyli w Himalaje.

Celem wyprawy jest wspinaczka na szczyt Annapurny 8091 m n.p.m. w Nepalu, – dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi.

Opis wyprawy:

Wejście na szczyt przewidziane jest od strony północnej (ściana północna) drogą niemiecką. Annapurna to trudny szczyt. Drogi prowadzące na Annapurnę zarówno od strony północnej jak i południowej, charakteryzują się dużymi trudnościami technicznymi oraz zagrożeniami obiektywnymi.
Przed Annapurną zespół planuje się aklimatyzować w dolinie Khumbu na siedmiotysięczniku Pumori, położonym tuż przy Evereście.

Kinga była z Peterem na Broad Peak i Nanga Parbat, zaś z Horią na Shisha Pangma. Zespół zna się z poprzednich wypraw.

Dla Piotra będzie to piąte podejście do Annapurny, ta góra do łatwych niestety nie należy.

Kinga Baranowska – (ur. 1976) – pochodzi z Kaszub, mieszka w Warszawie.

Jedna z najlepszych himalaistek młodego pokolenia. Jest Członkiem Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa (od 2008 r.), należy do sportowego teamu Alpinusa (Alpinus Expedition Team). Ma własną firmę trekkingową. W Klubie Wysokogórskim Trójmiasto ukończyła kurs skałkowy i tatrzański.

Oto niektóre z jej licznych osiągnięć:

– Matterhorn (4478 m) – od strony włoskiej oraz wiele szczytów w Alpach, m.in. w masywie Monte Rosa -szczyty w górach Afryki (m.in. Kilimandżaro, Jabel Toubkal).

– Mont Kenia (Batian 5199 m) – ścianą pd.-wsch.

– Chan Tengri (7010 m) – od strony południowej

– Pik Pobiedy (7439 m) – organizator i uczestnik wyprawy

Cho Oyu (8201 m) – October , 2003 ;

Broad Peak (8047 m) – Julay 22, 2006 – The 11 woman ascent;

Nanga Parbat (8125 m) Julay 18, 2007;

Dhaulagiri (8167 m) May 01, 2008 – first Polish woman

Manaslu (8156 M) October 5, 2008 – first Polish woman

Kangchenjunga (8586 m) May 18, 2009 – first Polish woman

Sylwetkę himalaistki przedstawia post :

Kinga Baranowska – famous Polish climber. /Version english and polish/

Piotr Pustelnik

Urodził się w 1951 roku. Z zawodu inżynier chemik. Doktor nauk technicznych. Specjalność: ryzyko przemysłowe i bezpieczeństwo biznesowe. Piotr Pustelnik

Wspina się od 1975 roku. Instruktor alpinizmu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach. Laureat Nagrody „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Honorowy Obywatel Miasta Łodzi.

W latach 1990 – 2008 wszedł na 13 z 14 szczytów ośmiotysięcznych.

Od kilku lat realizuje projekt Trzy Korony, polegający na zdobyciu Korony Ziemi, (najwyższe szczyty wszystkich kontynentów), Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty wszystkich kontynentów) oraz Korony Himalajów (czternaście ośmiotysięczników).

Do zdobycia tej ostatniej brakuje mu już tylko zdobycia szczytu Annapurny.

Sylwetkę himalaisty przedstawia post :

Piotr Pustelnik – famous Polish climber. /Version english and polish/

Droga na szczyt Annapurny:

Annapurna: NF -Route, Fot. Ferran Latorre

Annapurna Dream 2010: wyprawa Kingi Baranowskiej i Piotra Pustelnika,
ich relacje z wyprawy – cz2.

Relacje: Piotra Pustelnika.

21.03.2010 Dzień drogi od bazy pod Pumori.

Wczoraj w ramach aklimatyzacji weszliśmy na położony nad wsią szczyt…Nangkar Tshang o wysokości około 5100m. Wszyscy ok.
Dzisiejszy dzień grupa spędza w Lobuche (4910m) – czyli jeden dzień drogi od bazy. Jest zimno, ale świeci piękne słońce. Śniegu nie jest dużo, leży gdzieniegdzie, więc spokojnie można chodzić w sandałach.
Wczoraj z wysokości 5100m nasi himalaiści widzieli swoją drogę, którą zamierzają się wspinać na Pumori. Wygląda całkiem nie źle. Jutro idą do Gorak Shep, a stamtąd do bazy pod Pumori położonej o trzy godziny drogi.

20.03.2010 Kolejny dzień aklimatyzacji na podejściu.

W drodze na Pumori uczestnicy wyprawy zwiedzili Gompe w Tengboche – 3860m (gompa to tybetańskie określenie klasztoru buddyjskiego, będącego jednocześnie ośrodkiem studiów jak i miejscem odprawiania ceremoniałów religijnych). Jest to największy klasztor w regionie Khumbu. Zbudowany w 1923r został zniszczony przez potężne trzęsienie ziemi w 1934r. Odbudowany, ponownie uległ zniszczeniu strawiony przez pożar w 1989r. Na szczęście najważniejsze zabytki zdołano ewakuować. Tym razem gompę zdołano odbudować dzięki Himalayan Trust Hillarego oraz szerokiej pomocy międzynarodowej. Ludność Tengboche to prawie wyłącznie mnisi. Na małym obszarze usytuowany jest klasztor, budynki przyklasztorne i kilka małych hotelików.

Tengboche ze względu na Gompę jak i roztaczającą się tu panoramę z takimi szczytami jak Everest, Lhotse, Ama Dablam, Nuptse, Thamserku jest obowiązkowym punktem noclegowym wybieranym przez turystów i himalaistów.

Dzisiaj rano drużyna powędrowała jednak dalej, do Dingboche (ok 4300m.), a wiadomość od Piotra była niezwykle lapidarna.

“Lat N 27 Deg 53`38.158 Lon E 86 Deg 49`52.998

Alt 4316m    06:43:00Z

20.03.10”

W ten sposób można będzie zyskać jeszcze jeden dzień aklimatyzacji na podejściu. Dalej, droga będzie wiodła tak, jak planowali, do Lobuche, a następnie do bazy pod Pumori.

Dingboche jest nepalską osadą w regionie Khumbu, a położona jest w dolinie Chukhung. Jak łatwo można się domyślać turyści i grupy wspinaczkowe chętnie odwiedzają Dingboche właśnie ze względów aklimatyzacyjnych. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystów – teren wioski zajmują w większości pola namiotowe i lodges. Zatem dzisiejszy nocleg czeka naszych podróżników być może właśnie na takim polu…

Relacje: Kingi Baranowskiej.

21.03.2010 Dingboche – Lobuche (4910 m)

Dziś krótki odcinek, ale za to weszliśmy na prawie 5 tys metrów. Na szczęście nie czuje jeszcze wysokości, gdyż tuż przed wyprawa tutaj, byłam z grupa na Kilimandżaro. Tak wiec aklimatyzacja jeszcze trzyma. Ale i tak uważam (im więcej jeżdżę, tym większą przywiązuje do tego wagę), że dobra aklimatyzacja do 5 tys.metrów – później na maxa procentuje. Chcemy się tu porządnie zaaklimatyzować przed Pumori i przed wyprawa na Annapurnę. Dziś po raz pierwszy zobaczyliśmy Pumori (7165 m). Trzeba przyznać, że groźnie wygląda ten pik. Wcale nam nie w głowie go lekceważyć. Pumori tez potrafi być niebezpieczne. W Lubuche lodge – mnóstwo turystów. Każdy zmierza do bazy pod Everestem, by zobaczyć najwyższą gore świata.

20.03.2010 Pangboche – Dingboche (4410 m)

Przepiękny, krotki odcinek. Ale za to osiągnęliśmy już 4400m. Tego dnia wyszliśmy na długi spacer aklimatyzacyjny, aż na ponad 5 tys.metrów. Pięknie stad widać południową ścianę Lhotse, ciągle towarzyszy nam Ama Dablam, Kantega, Thamserku, Taboche Peak, Cholatse i inne wysokie szczyty. Przepiękna ta dolina… Zasłuchuję się w muzykę, która zawsze towarzyszy mi w górach. Moi znajomi wyposażyli mnie w swoje najlepsze kawałki, a także książki. Poprosiłam kilka osób, by polecili mi to, co dla nich było ważne do przeczytania. Dzięki temu odkrywam kolejne pasjonujące rzeczy, odrywając się od mych ulubionych od lat reportaży.

19.03.2010 Namche Bazar – Pangboche (3930 m)

Och, ten dzień rozpoczął się dla mnie, ale nie tylko – fatalnie. Struliśmy się czymś podczas wieczornej kolacji. Tak wiec oszczędzę Wam szczegółów dotyczących zatruć pokarmowych. Jednym słowem, zarówno ja, jak i Peter, przeszliśmy cały dzień na głodzie, dziobiąc jedynie ryż z talerza i popijając gorzka herbata. Odcinek zatem wydał mi się długi i po południu przyszłam do Pangboche zmęczona. Jedyne co dobre, to idąc wolno, porobiłam mnóstwo zdjęć, zazwyczaj pędzę nie wyciągając aparatu. A po drodze widoki… przecudowne! Towarzysza nam: Thamserku (6608 m) i Kantega (6685 m), a także przepiękne Ama Dablam (6856 m). Widać też przez moment południową ścianę Lhotse (8516 m) oraz Mount Everest (8848 m).

* posty o wyprawach Kingi na mojej stronie kliknij : Kinga Baranowska

* Źródła: – www.kingabaranowska.com ; – www.piotrpustelnik.pl

* Related Links :

Trekking in Nepal Himalaya : GOKYO, KALA PATTAR and EVEREST BASE CAMP TREK (19 days).

Everest Base Camp – CLASSIC treks. / Version polish and english /

Trekking in Nepal Himalaya : EVEREST HIGH VALLEY – Travel Guide. /Version english/

1. Himalayan Trilogy once again, “Himalayan Triptych Reactivated” : mBank Annapurna West Face Expedition – expedition closed /Version english and polish/

2. Himalayan Trilogy once again, “Himalayan Triptych Reactivated” : mBank Annapurna West Face Expedition – Storm on Annapurna! Burza nad Annapurną! /Version english and polish/

3. Himalayan Trilogy once again, “Himalayan Triptych Reactivated” – atak ma szczyt Annapurny.

4. Himalayan Trilogy once again, “Himalayan Triptych Reactivated” – Ama Dablam

5. “Himalayan Triptych” Reactivated : mBank Annapurna West Face Expedition is on! /Version english and polish/

6. Himalayan Trilogy once again. Tryptyk Reaktywacja. /Version english and polish/

** polska wersja tego posta : – Himalayan Trilogy once again, Himalayan Triptych Reactivated – Tryptyk Reaktywacja cz. II i III.

* Previous story :

Annapurna Dream 2010: wyprawa Kingi Baranowskiej i Piotra Pustelnika, relacje cz1.

Piotr Pustelnik: Przesuwanie granicy akceptowalnego ryzyka.

Kinga Baranowska and Piotr Pustelnik new expedition – ANNAPURNA DREAM Expedition 2010.

Annapurna Expedition 2010: ANNAPURNA DREAM – wyprawa Kingi Baranowskiej i Piotra Pustelnika.

* Polish Himalayas – Become a Fan

goryonline.com

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: