K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010 – relacje, cz.2.

Wyprawa : K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

19 czerwca rozpoczęła się polska wyprawa na drugi szczyt świata K2 (8611 m). Jej oficjalna nazwa brzmi: „K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010”.

W skład wyprawy wchodzą: Bogusław Ogrodnik (kierownik), Anna Czerwińska, Dariusz Załuski, Kinga Baranowska, Tamara Styś, Marcin Miotk i Tomasz Kobielski. Ponadto w wyprawie udział wezmą: Rosjanin Jurij Jermaszek oraz lekarka Patrycja Jonetzko.

W planach ekspedycji jest wejście na K2 drogą Basków (zwaną też czasem Drogą Česena). Być może alpiniści aklimatyzować się będą na sąsiednim Broad Peaku (8051 m), stąd również ten szczyt znalazł się w nazwie wyprawy.

Uczestnicy wyprawy lecą do Islamabadu. Następnie do Skardu, skąd udadzą się karawaną poprzez lodowiec Baltoro do bazy pod K2.

Polish K2 Broad Peak Expedition 2010: relacje – cz.2.

Wyprawa K2 — informacja prasowa z 26. 06.

25. 06. 2010 Paiju — zaraz przed lodowcem Baltoro.

Doszliśmy do Paiju — obozowiska na wysokości około 3500 m w zielonej oazie znajdującej się w cieniu sześciotysięcznika Paiju Peak (6611 m). Wszyscy w dobrych humorach. Aklimatyzacja przebiega wzorcowo. W trasie trochę padało. Teraz jest bezdeszczowo, ale niebo pokrywają chmury. Być może ze względu na odpoczynek naszych tragarzy zostaniemy tu do jutra przed wejściem na lodowiec Baltoro. Mamy tutaj przepiękne widoki. Obozowisko założyliśmy w komfortowym miejscu, ostatnim bez lodu. Wszyscy rwą do góry 🙂

24. 06. 2010 — Jhula 3300 m n. p. m.

Dotarliśmy do Jhula 3300 m n. p. m. Pobudkę mieliśmy o 5 rano. Następnie odbyła się ceremonia ważenia bagaży. Mamy ze sobą 3,5 tony niezbędnego ładunku i 150 tragarzy. Pogoda nam dopisała. Nie było słońca. Po 7 godzinach doszliśmy do naszego obozowiska nad górską rzeką.

23. 06. 2010 Askole — ostatnia zamieszkała osada na drodze do bazy pod K2.

Do Askole dojechaliśmy jeepami. Ostatni odcinek drogi pokonywaliśmy wahadłowo autami, a także na piechotę z uwagi na ostatni most przed wioską, który od dwóch lat jest zerwany.

Spadł na niego duży głaz. Tylko jednemu jeepowi udało się przejechać przez rwącą rzekę. Dzisiaj kolejny dzień organizacyjny i prace związane z pakowaniem naszego cargo. Są już nasi tragarze tzw. portersi. Jest ciągłe ważenie, przekładanie i upychanie rzeczy tak, aby nigdzie nie było choćby o kilogram za dużo. Askole to biedna wioska bez prądu i ostatni punkt wypadowy do bazy pod K2. Jutro zaczynamy karawanę. Nasza droga będzie wiodła wzdłuż rzeki Braldo. Będzie to długa podróż w upale.

Pozdrawiamy,
K2 Broad Peak Polish Expedition 2010

* Źródła: PZAhttp://www.e-gory.pl/

[26 czerwca 2010, Marek Karnecki; ostatnia modyfikacja: Krzysztof Walasek]

*Poprzednie posty o wyprawie :

K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010 – relacje, cz.1.

K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

* Zobacz też :

Nanga Parbat i Gasherbrumy 2010: Powrót lodowych wojowników, relacje – cz.11.

Artur Hajzer: POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY – Plan rozwoju.

HiMountain winter expedition to Broad Peak – 2008/09 – part 21. HiMountain wyprawa zimowa Broad Peak – 2008/09 – cz.21. /Version english and polish/

* Polish Himalayas – Become a Fan

goryonline.com

Nieruchomości on line

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: