Adam Bielecki planuje wytyczyć nową drogę na Cho Oyu.

Za kilka dni Adam Bielecki wraz Rickiem Allenem, Felixem Bergiem i Louisem Rousseau wyruszy w Himalaje, gdzie zamierza zdobyć nową drogą Cho Oyu (8201 m n.p.m.).

Swój nowy projekt opisuje w wywiadzie dla Gazety Wyborczej:

Celem Polsped Cho Oyu Expedition 2017 jest wytyczenie nowej drogi na szóstej co do wysokości górze świata, czyli Czo Oju [8201 m n.p.m.]. Wybraliśmy ponaddwukilometrową północną ścianę. Wiedzie przez nią jedna droga, wytyczona po prawej stronie przez Słoweńców w 1988 r. Wszystko na lewo to dziewiczy teren.

Dodaje dalek w rozmowie:

To 2000 m terenu nachylonego średnio pod kątem 45-50 stopni. Momentami będzie jednak o wiele stromiej. Na dole więcej jest lodu i śniegu, w górnej części zaczynają się skały. To najbardziej wymagający odcinek. Nie ujawniamy naszych dwóch pomysłów na nową drogę, bo linii nie wytycza się w domu. Staniemy pod ścianą, zobaczymy, gdzie wiszą seraki [ważące setki tysięcy ton bryły lodu często wielkości dużych bloków]. Wtedy spróbujemy znaleźć bezpieczne przejście. Nie wiemy, co nas czeka. To ekscytujące.

Cho Oyu od północy (fot. Steve Hicks/Wikipedia)

Bielecki zdradza także dalsze plany, czyli dołączenia do polskiej wyprawy, której celem jest pierwsze zimowe zdobycie K2:

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w zimie pojadę z polską wyprawą na niezdobyte o tej porze roku K2, ale nie żyję tym planem na co dzień. W zimie już sporo osiągnąłem, a nowej drogi na ośmiotysięczniku nie poprowadziłem. Chcę to zrobić w małym, szybkim zespole i w dobrym stylu. Opętała mnie ta myśl.

Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne wieści!

* source: – http://outdoormagazyn.pl/2017/04/adam-bielecki-planuje-wytyczyc-nowa-droge-na-cho-oyu/

** see also – Himalaya Spring 2017: New Routes on Cho Oyu and Shishapangma .

AddThis Feed Button


One Response

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: